Palestinci a Izrael se přou, kdo mohl otrávit Arafata

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 8. 11. 2013 15:18
Pravděpodobnost, že byl palestinský vůdce otráven, je 83 %. Jen není jasné, kdo to byl.
Na tomto snímku už byl Arafat pravděpodobně otráven.
Na tomto snímku už byl Arafat pravděpodobně otráven. | Foto: Reuters

Paříž - Takřka na den přesně po devíti letech se zdá, že záhadná smrt palestinského vůdce a laureáta Nobelovy ceny míru Jásira Arafata byla objasněna.

Ve středu zveřejněné závěry expertů ze Švýcarska hovoří jasně. Hodnoty jedovatého radioaktivního polonia 210 ve vzorcích exhumovaných ostatků byly 18krát vyšší, než je obvyklé. A pravděpodobnost otravy je dokonce 83procentní (celou zprávu najdete zde).

Polonium 210

Polonium 210 je vysoce toxická látka (silný radioaktivní alfa zářič), jejíž částice nedokážou prostoupit kůží ani papírem. Oběť ho tedy musí vdechnout nebo zkonzumovat v potravě. Je 250miliardkrát jedovatější než kyanid, ale působí pomaleji.

Jed pronikne do krevního oběhu a usadí se v játrech, ledvinách a slezině, které likviduje. K prvotním příznakům patří nevolnost, slabost a padání vlasů, nakonec otrava končí mnohačetným selháním orgánů.

Polonium lze relativně lehce opatřit a otravu běžné posmrtné vyšetření neodhalí. Právě poloniem byl v Londýně otráven vlivný odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina Alexander Litviněnko.

"Kdybych to měl posoudit, řekl bych, že je to nad slunce jasný případ," řekl televizi Al-Džazíra profesor David Barkley, jenž se na analýze podílel. "Podle mě není pochyb o tom, že smrt Jásira Arafata způsobilo polonium."

A už se rozjela slovní přestřelka, kdo za úmrtí - na palestinské poměry umírněného a otevřeného - politika může. Arafat zemřel 11. listopadu 2004 v nemocnici na předměstí Paříže, zhruba dva týdny poté, co se u něj objevily první zdravotní potíže.

My to nebyli...

Palestinci mají jasno.

"V případu úkladné vraždy Jásira Arafata je jediným a hlavním podezřelým Izrael," prohlásil v pátek šéf vyšetřovací komise Tavfík Tiráví. "Budeme pokračovat ve vyšetřování, abychom odkryli a prokázali všechny detaily."

Na dotazy, jak se k ochrankou a spolupracovníky obklopenému Arafatovi měli Izraelci dostat, už přímo neodpověděl. K jednoznačnému závěru prý komise došla na základě "mnoha rozhovorů a bezpečnostních informací", které ale nehodlá komentovat, napsal server BBC.

Palestinské vedení zároveň požádalo o ustavení mezinárodní komise, jež by smrt objasnila.

Pokud by chtěl židovský stát Arafata zlikvidovat, nejpravděpodobněji by úkolem byli pověřeni lidé z Kidonu, tedy elitního a supertajného oddělení Mossadu.

Z Tel Avivu ale zní, že Arafat byl v podstatě jediný, s kým se politici dokázali dohodnout. A podle serveru The Jerusalem Post dokonce o otravě pochybují.

"Spíš než o vědu tady jde o poslední díl telenovely, v níž jde Suha proti Arafatovým nástupcům," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Yigal Palmor s tím, že Arafat zemřel kvůli stáří a nezdravému životnímu stylu.

... a my také ne!

Prsty ve vůdcově smrti ale mohou mít i jeho soukmenovci. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, měl mezi Palestinci řadu vlivných odpůrců, kteří ho vinili například z přílišných ústupků vůči Izraeli.

Sama Suha Arafatová ostatně naznačuje něco podobného. Prohlásila, že jejího manžela musel otrávit někdo z okruhu blízkých přátel či spolupracovníků. Podle lékařů mu "jed dal někdo do kávy, čaje nebo vody".

Domněnky, že by politika zavraždili vlastní lidé, ale čelný představitel Organizace pro osvobození Palestiny Wasíl Abú Jusíf odmítá. "Ten, kdo měl zájem na jeho smrti, byl okupant," prohlásil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy