Palestina žádá o podřízení země mezinárodnímu soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 12. 2014 21:04
Palestinci mohou soud využívat k napadání legálnosti výstavby židovských osad na okupovaných územích a žalování údajných válečných zločinů spojených s izraelskou vojenskou činností.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás. | Foto: Reuters

Ramalláh - Palestinský prezident Mahmúd Abbás dnes po mimořádném zasedání palestinského vedení v Ramalláhu podepsal Římský statut nutný k začlenění Palestiny do jurisdikce Mezinárodního trestního soudu (ICC) a dalších 19 mezinárodních smluv.

Abbás tím podle agentury DPA reagoval na skutečnost, že Rada bezpečnosti OSN v úterý odmítla palestinsko-arabský návrh rezoluce požadující stažení Izraele z okupovaných území do tří let.

Ratifikací Římského statutu, což je zakládající smlouva o ICC, bude podle DPA Mezinárodní trestní soud příslušný pro souzení zločinů na palestinských územích včetně Pásma Gazy.

"Na naši zem jsou každý den prováděny útoky, u koho si máme stěžovat?" řekl Abbás. Rada bezpečnosti OSN ho prý zklamala, a proto se nyní Palestinci obrací na trestní soud.

Tento krok už vyvolal rozhořčenou reakci Izraele. Premiér Benjamin Netanjahu pohrozil příslušnými protiopatřeními. Palestinci by se prý měli trestního soudu obávat víc než Izrael.

Kromě toho dnes Abbás podepsal další dvě desítky mezinárodních smluv včetně těch o válečných zločinech a zločinech proti lidskosti, uvedla agentura AFP.

Palestinský ministr zahraničí už v létě během konfliktu mezi hnutím Hamas a židovským státem uvedl, že Palestina brzy podepíše Římský statut, jímž se připojí k ICC, a "oficiálně požádá o vyšetření válečných zločinů spáchaných Izraelem". Podobným obviněním by ale následně mohli čelit i Palestinci, poznamenala agentura AP.

Palestinci usilují o to, aby se součástí jejich budoucího státu stal okupovaný Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy s východním Jeruzalémem jako hlavním městem. Tel Aviv uznává existenci dvou států jako základ budoucího řešení, ale Palestinci prosazované hranice z doby před válečným konfliktem v roce 1967 neuznává.

Palestinci tvrdí, že je už vlastně jako stát uznalo více než 130 členských zemí OSN, když před dvěma lety ve Valném shromáždění OSN hlasovaly o novém statusu Palestinců. Přestali být pozorovatelskou entitou a stali se pozorovatelským státem. Právě na základě tohoto rozhodnutí chce palestinské vedení usilovat o členství v různých mezinárodních organizacích.

Obrácení k ICC znamená podle AP posun Abbásových vztahů s Izraelem od napjatých k otevřeně nepřátelským. Abbás hrozil připojením k ICC od roku 2012, ale dosud se k tomu neodhodlal na nátlak USA a Izraele.

Palestinci mohou soud využívat k napadání legálnosti výstavby židovských osad na okupovaných územích a žalování údajných válečných zločinů spojených s izraelskou vojenskou činností. Izrael podobně jako USA, Rusko a Čína pravomoci ICC neuznává.

 

Právě se děje

Další zprávy