Palba na Izrael zvyšuje popularitu Hamásu. Většina Palestinců ho má za vítěze

Martin Novák Martin Novák
17. 6. 2021 6:33
Po dvoutýdenním ostřelování Izraele raketami stoupla hnutí Hamás popularita mezi Palestinci. A to i na Západním břehu Jordánu, kde vládne konkurenční hnutí Fatah.
Palestinci z Gazy vypouštějí zápalné balony na Izrael. Hoří pole i lesy. | Video: Reuters

Palestinské centrum pro politiku a průzkum veřejného mínění v Ramalláhu provádělo v první polovině června sondáž mezi 1200 Palestinci v Gaze i na Západním břehu.

Celkem 77 procent dotázaných uvedlo, že Hamás vyšel z konfrontace s Izraelem letos v květnu jako vítěz, a 65 procent si myslí, že se Hamás svým zásahem přičinil o izraelský ústupek. Tedy že palestinské rodiny nebudou díky raketovým útokům vystěhovány z domů v jeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh.

Kvůli sporům v této čtvrti propukly nepokoje na jeruzalémské Chrámové hoře. Hamás tím zdůvodnil své rozhodnutí pálit rakety na Izrael, který odpovídal bombardováním. Po dvou týdnech vyjednal příměří Egypt. Konflikt si vyžádal 13 mrtvých v Izraeli a 256 v Pásmu Gazy.

Z výsledků průzkumu ale vyplývá ještě jedna věc: pokud by se nyní konaly palestinské prezidentské volby, většina voličů by dala svůj hlas předákovi Hamásu Ismáílu Haníjovi, a nikoliv současnému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Haníju by volilo 59 procent dotázaných, Abbáse jen 27 procent. Haníja však z Gazy odjel v roce 2019, od té doby žije převážně v Kataru, který je největším dárcem finanční pomoci Hamásu.

Oslabující Fatah

Poslední palestinské prezidentské volby se konaly v roce 2005, zvítězil v nich Abbás jako kandidát Fatahu. Od té doby byly několikrát odloženy s poukazem na nestabilní bezpečnostní situaci, naposledy na začátku letošního roku.

Průzkum ale ukázal, že trend oslabování Fatahu a naopak rostoucí síly Hamásu pokračuje. Až 53 procent oslovených uvedlo, že Hamás si nejvíce ze všech zaslouží vládnout Palestincům a hájit jejich zájmy.

Izrael s Fatahem vede jednání, Hamás však považuje za teroristickou a islamistickou organizaci. Zatímco Fatah ovládá Západní břeh Jordánu, Hamás vládne v Gaze.

V reakci na úterní demonstraci izraelských stoupenců krajní pravice v Jeruzalémě Hamás vyslal nad izraelské území v noci na středu dvacet zápalných balonů. Tyto balony obvykle nesou výbušniny a hořlavé materiály, které po dopadu způsobují velké požáry a škody v zemědělství. Na jihu Izraele proto zasahovalo několik hasičských týmů.

Foto: Aktuálně.cz

Podle izraelského rozhlasu dala vláda židovského státu najevo egyptským prostředníkům, že pokud bude Hamás v posílání zápalných balonů pokračovat, ohrozí to dohodu o příměří. V Izraeli je teprve několik dní u moci nová vláda premiéra Naftaliho Bennetta, jeho předchůdce Benjamin Netanjahu opustil post předsedy vlády po dvanácti letech.

V reakci na vypouštění balonů izraelské letectvo bombardovalo sklady zbraní Hamásu v Gaze. Pozemní jednotky zatkly na hranici s Gazou tři Palestince, kteří překonali hraniční zátarasy. Izraelští vojáci také zastřelili na Západním břehu Jordánu Palestinku, která se do nich pokusila najet automobilem. 

Železná kopule je nezachytí

"Jsme připraveni na všechny scénáře, včetně úplného obnovení bojů," uvedlo v prohlášení izraelské ministerstvo obrany.

Balonové bomby použil Hamás poprvé ve větší míře v roce 2018. Tehdy tyto balony založily na jihu židovského státu přes 600 požárů, které spálily přes 1500 hektarů zemědělských plodin a lesa. Balony se dostaly nejdále čtyřicet kilometrů od hranice Pásma Gazy. Izraelský systém protiraketové obrany Železná kopule (Iron Dome), který zachytává střely vypálené z Gazy, není v případě zápalných balonů použitelný.

Video: Domy v Gaze ničí přesně mířená bomba

Izraelské letectvo k úderům proti budovám, které mají podle židovského státu využívat radikálové z hnutí Hamás, používá i bojové hlavice MK 84. | Video: Twitter/Israeli Air Force, Reuters
 

Právě se děje

před 32 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 48 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy