Pákistánský expremiér Šaríf dostal deset let vězení. Koupil si byty, i když na ně neměl mít peníze

ČTK ČTK
6. 7. 2018 14:33
Někdejší premiér Pákistánu Naváz Šaríf si má odsedět za korupci deset let ve vězení. Protikorupční soud jej uznal v nepřítomnosti vinným.
Bývalý předseda pákistánské vlády Naváz Šaríf.
Bývalý předseda pákistánské vlády Naváz Šaríf. | Foto: Reuters

Islámábád - Pákistánský protikorupční soud v pátek poslal bývalého předsedu vlády Naváze Šarífa na deset let do vězení.

Uznal ho v nepřítomnosti vinným z korupce v souvislosti s nákupem luxusních bytů v Londýně, na který nemohly příjmy z legálního podnikání Šarífa ani jeho příbuzných stačit. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na sdělení prokurátorů.

Rozsudek není pravomocný a očekává se, že pákistánský expremiér, který je nyní v britské metropoli kvůli své vážně nemocné manželce, se odvolá. Šarífova dcera Maryam, považovaná za politického následníka svého otce, byla podle pákistánských médií odsouzena k sedmiletému odnětí svobody.

Šaríf již dříve označil soudní řízení vedená proti němu za politické procesy a za justiční hon na čarodějnice. Pákistánský nejvyšší soud už v polovině dubna rozhodl, že expremiér nesmí doživotně zastávat žádné veřejné funkce.

Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů. Vyšetřovací komise jmenovaná nejvyšším soudem minulý rok dospěla k závěru, že Šarífova rodina nahromadila podstatně větší bohatství, než odpovídá jejím příjmům.

V uniklých dokumentech z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, která daným osobám pomáhala peníze ukrývat, je zmíněna Šarífova dcera a dva jeho synové. Skandál vyšel na světlo v dubnu 2016.

 

Právě se děje

Další zprávy