Pákistánskou aktivistku Malalaj propustili z nemocnice

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 2. 2013 18:15
15letou dívku, která popisovala zvěrstva Tálibánu, islamisté v listopadu postřelili
Malalaj Júsufzaiová.
Malalaj Júsufzaiová. | Foto: Queen Elizabeth Hospital

Birmingham - Patnáctiletá pákistánská bojovnice za ženská práva Malalaj Júsufzaiová, kterou loni na podzim těžce zranili islámští extremisté, byla propuštěna z nemocnice v britském Birminghamu.

Oznámilo to vedení zdravotnického zařízení s tím, že se Malalaj "dobře zotavuje".

Nyní bude pokračovat v rekonvalescenci v dočasném domě své rodiny v Birminghamu a do nemocnice bude chodit už jen na kontroly.

Islamističtí ozbrojenci známou aktivistku postřelili začátkem října, když se vracela ze školy v údolí Svát na severozápadě Pákistánu. Způsobili jí vážná zranění hlavy.

K útoku se přihlásilo fundamentalistické hnutí Táliban, jehož praktiky dívka popisovala ve svém blogu na stránkách stanice BBC. Kritizovala především to, že brání ženám ve vzdělávání, a stala se symbolem pákistánského boje za ženská práva.

Petici, která ji navrhuje na udělení Nobelovy ceny za mír, podepsalo už čtvrt milionu lidí.

Dívka se léčila v birminghamské nemocnici, která se specializuje na léčbu britských vojáků zraněných v Afghánistánu. V neděli prodělala další dvě náročné operace - rekonstrukci poraněné lebky a chirurgický zákrok ve vnitřním uchu, který měl obnovit její sluch.

Malalaj zatím zůstane v Birminghamu, protože její otec Ziáuddín zde dostal práci na pákistánském konzulátu.

Začátkem týdne oznámila, že zakládá fond, který má pomáhat chudým dětem v přístupu ke vzdělání. Podle agentury Reuters je ve fondu už nyní částka deset milionů dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy