Pákistánci zabili šéfa vrahů horolezců z Nanga Parbat

ČTK ČTK
29. 7. 2015 8:18
Málika Išaka, vůdce radikální skupiny Laškare džhangvi, zabila pákistánská policie při převozu do jiné věznice, když se společně se svými syny a dalšími ozbrojenci pokusil o útěk.
Přenos obětí, které zabili militanti kousek od základního tábora pod Nanga Parbat.
Přenos obětí, které zabili militanti kousek od základního tábora pod Nanga Parbat. | Foto: Reuters

Islámábád - Pákistánská policie zabila šéfa radikální skupiny Laškare džhangvi Málika Išaka, jeho dva syny a 11 dalších ozbrojenců, když se při převozu do jiné věznice pokusili o útěk.

Na vrub Laškare džhangvi padá mimo jiné zabití skupiny zahraničních horolezců v červnu 2013, mezi nimiž byli i dva Slováci.

Málik Išak byl na americkém seznamu světových teroristů. Skupina, kterou založil, si na konto připsala smrt několika set civilistů, kteří většinou patřili k menšinovým šíitům.

Išak byl několikrát postaven před soud za vraždu, ale pokaždé byl zproštěn viny, protože svědci odmítali vypovídat. Policie ho znovu zadržela v sobotu i s jeho syny na základě zákona o zachování veřejného pořádku.

Vražedný útok na horolezce se odehrál na úpatí deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Tábor horolezců přepadla skupina až 20 islamistických ozbrojenců převlečených za policisty. Krom deseti zahraničních turistů, mezi nimiž byli dva slovenští horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš, zastřelili i jejich pákistánského průvodce. Další mrtví pocházeli z Číny, Litvy, Nepálu, Ukrajiny a USA.

Podle prohlášení policie byl Išak i se svými syny převážen do jiné věznice, když konvoj napadla skupina ozbrojenců a osvobodila je. Při následné přestřelce policie Išaka i jeho syny zastřelila a s nimi také 11 ozbrojenců ze skupiny, která se je pokusila osvobodit. Při přestřelce bylo zraněno šest policistů.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy