Pákistán znovu zavádí vojenské soudy. Během dvou let odsoudily 161 lidí k trestu smrti

ČTK ČTK
28. 2. 2017 17:49
Po další sérii krvavých útoků v Pákistánu se tamní vláda rozhodla znovu obnovit vojenské soudy. Její záměr již schválil parlament. Cílem je urychlit vynášení trestů nad teroristy a extremisty. Vojenské soudy, které jsou přísnější a rychlejší než civilní, budou pracovat po dobu dvou let. V Pákistánu vojenské soudy před časem fungovaly. V prosinci 2014 bylo schváleno, že se budou následující dva roky zabývat teroristickými činy. Během této doby odsoudily 161 extremistů k trestům smrti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Externí

Islámábád - Pákistánská vláda se po nové sérii krvavých útoků v zemi rozhodla opět zavést sporné vojenské soudy. Tento záměr v úterý schválil parlament, napsala agentura DPA s odvoláním na informaci poskytnutou na tiskové konferenci. Vojenské soudy by měly pracovat dva roky s cílem pomoci urychlit vynášení trestů nad teroristy a extremisty.

K zavedení těchto tribunálů je ještě nutné schválit příslušné změny v ústavě, což by zákonodárný sbor měl učinit 6. března.

Pákistánské politické strany se už v prosinci 2014 dohodly, že teroristickými činy se budou po dva následující roky zabývat vojenské soudy, které jsou přísnější a rychlejší než civilní. Stalo se tak po teroristickém útoku na školu v Péšávaru, v níž ozbrojenci hnutí Taliban zabili přes 130 dětí.

Dohoda o těchto soudech vypršela letos v lednu. Jedenáct vojenských tribunálů během dvou let odsoudily 161 extremistů k trestům smrti a nejméně 113 dalších k trestům odnětí svobody.

Obhájci lidských práv kriticky poukazují na to, že tyto soudy stejně nedosáhly zamýšleného cíle zcela se vypořádat s teroristy. Kromě toho armáda, která zemi vládla dlouhá léta, by podle lidskoprávních organizací opět mohla oslabit civilní kabinet a omezit v zemi svobody.

Letos v lednu už nebyl zájem činnost vojenských soudů prodloužit i vzhledem k tomu, že teroristické aktivity zeslábly. V únoru však extremisté udeřili novou vlnou útoků, při nichž zabili nebo zranili kolem 130 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy