Pákistán zakázal film o muslimsko-hinduistické lásce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 7. 2013 17:29
Cenzoři to zdůvodnili tím, že by film mohl konzervativní islámskou zemi "urážet"
Foto: Aktuálně.cz

Islámábád - Pákistán zakázal v tamních kinech promítat indický film o lásce muslimsko-hinduistického páru.

Cenzoři to zdůvodňují tím, že film by mohl diváky v Pákistánu coby konzervativní islámské zemi "urážet".

Film s indickým názvem Rándžhná měl mít v kinech premiéru koncem června, ale cenzoři ho odmítli schválit.

"Cenzorská rada neschválila tento film kvůli jeho kontroverznímu příběhu," řekl agentuře AFP šéf rady Aršád Alí. "Rada usoudila, že zápletka filmu by v této zemi mohla urazit muslimskou většinu obyvatel, a v důsledku toho vyvolat narušení práva a pořádku," dodal s odvoláním na možné nepokoje.

Film podle kusých informací zobrazuje romantickou lásku mezi hinduistou a muslimkou. Pákistánští diváci, kteří by ho chtěli vidět, ale nemusejí zoufat. V zemi se valná většina západních i indických filmů dá koupit v pirátské verzi v bezpočtu prodejen nabízejících DVD, a dostanou se tam i ty, které cenzoři považují za nevhodné k promítání v kinech.

To je třeba případ indického filmu z roku 2012 Agent Vinod, kterého indický Bollywood natočil jako svou odpověď na Jamese Bonda. Cenzoři ho v Pákistánu zakázali, protože v něm indický agent zabrání pákistánským špiónům odpálit v Dillí jadernou bombu.

Indie a Pákistán spolu od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947 svedly tři války.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy