Pákistán žádá Česko, aby mu pomohlo na evropský trh

jem
10. 12. 2009 8:41
Výměnou za lobbing v EU nabízí Pákistán prostor pro investice
Stařec čeká na registraci v táboře pro vnitřní uprchlíky v Dera Ismaíl Chán.
Stařec čeká na registraci v táboře pro vnitřní uprchlíky v Dera Ismaíl Chán. | Foto: Reuters

Islamabád - Pákistán vyzval Českou republiku a Řecko, aby s ním zahájily bilaterální rozhovory, které povedou k uzavření obchodních smluv o ekonomické spolupráci. Informoval o tom server Daily Times.

Pákistánský senátor a federální ministr pro investice Wakár Ahmed Chán se během jednání rovněž snažil přesvědčit českého a řeckého velvyslance, aby v Bruselu lobovali za prohloubení obchodních vztahů Evropské Unie s Pákistánem.

Chán podle listu zdůraznil, že je třeba oživit obchod Pákistánu s evropskými zeměmi kvůli nastartování pákistánského ekonomického růstu a potlačení chudoby. Proto je nutné, aby mělo pákistánské zboží volný přístup na evropský trh, soudí.

Na oplátku prý může Pákistán nabídnout zdroje a velký prostor pro investice. Proto očekává od zemí evropské sedmadvacítky, že otevřou své trhy a zboží z Pákistánu zatíží žádným nebo pouze minimálním clem.

Chán je přitom přesvědčen, že nelze srovnávat Pákistán s Afghánistánem. Na rozdíl od sousední země považuje systém v Pákistánu za demokratický a stabilní, s fungujícími soudy či parlamentem. Stabilitu země podle něj navíc "hlídá silná armáda". Zároveň však Chán připustil, že Pákistán dál potřebuje pomoc v boji proti terorismu, protože je kvůli militantním skupinám v podstatě neustále ve válečném stavu.

Český velvyslanec spolu se svým řeckým protějškem přislíbili, že se za Pákistán lobovat pokusí. Podle Daily Times uvedli, že se vynasnaží přispět k tomu, aby dosáhl statusu GSP+, což je označení zemí, pro které platí ze strany Světové obchodní organizace (WTO) zvláštní pobídkový režim pro udržitelný rozvoj a řádnou správu věcí veřejných.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy