Pákistán se loučil s Bhuttovou, napětí v zemi sílí

red
28. 12. 2007 20:00
K atentátu na expremiérku se přihlásila Ak-Káida
Plačící Pákistánka při pohřbu Bhuttové
Plačící Pákistánka při pohřbu Bhuttové | Foto: Reuters

Benazír Bhuttová

Benazír Bhuttová

  • Ve 35 letech se stala první předsedkyní vlády v muslimské zemi na světě.
  • Vrátila se domů po osmi letech nuceného exilu, do kterého jí po převratu v roce 1999 poslal generál Mušaraf. Žila střídavě v Londýně a Dubaji.
  • Její otec Zulfikar Alí Bhutto byl jako premiér zbaven vojáky moci v roce 1977 a o dva roky později oběšen.
  • Strávila pak hodně měsíců v domácím vězení i ve vazbě, za což zaplatila infekcí v uchu a následnými problémy se sluchem.
  • Volby vyhrála dvakrát, v letech 1988 a 1993. Vždy byla odvolána prezidentem na popud armády. S poukazem na korupci.
  • Její manžel Asif Zardarí byl obviněn z braní úplatků za přidělování státních zakázek firmám.
  • Bhuttová vlastnila velký dům s pozemkem v Anglii. Ve svém pákistánském sídle měla soukromou zoo.
  • Její figurína stojí v londýnském Muzeu voskových figurín madame Tussaud

Islámábád - Mnohatisícové davy truchlících se dnes v jihopákistánské provincii Sindh zúčastnily pohřbu pákistánské opoziční političky Bénazír Bhuttové, která byla ve čtvrtek zavražděna při atentátu v Rávalpindí. Reportáž přinesla televize CNN. Místní televize vysílaly v přímém přenosu záběry prosté dřevěné rakve, kterou ulicemi Garhi Khuda Bakš, rodištěm Bhuttové, nesli její stoupenci. 
 
Procesí vyšlo na sedm kilometrů dlouhou cestu k mauzoleu v Garhi Khuda Bakš. Ulici lemovaly davy lidí, kteří plákali, sténali a v zoufalství se bili do hlavy. "Bhuttová je živá, Bénazír žije," křičeli s pláčem mnozí z nich. Pohřeb provázely potyčky a násilnosti.

Při násilnostech v době pohřbu přišlo na nejrůznějších místech země o život nejméně 31 lidí, z toho čtyři policisté. 

Uzavřenou rakev pokrytou zeleno-červeno-černou trikolórou v barvách její Pákistánské lidové strany (PPP) doprovázel manžel Bhuttové, Ásif Alí Zardárí, který na pohřeb přiletěl z Dubaje, kde Bhuttová žila posledních osm let v exilu. Do Pákistánu se vrátila letos v říjnu, aby kandidovala v parlamentních volbách, v nichž měla podle mínění analytiků největší šanci zvítězit a stát se příští pákistánskou premiérkou.

V řadě měst po celé zemi se dnes sešly další statisíce lidí, aby protestovaly proti její smrti. Z mnoha míst jsou hlášeny násilnosti a střety s policií.

Pákistánci si čtou o atentátu na Bhuttovou
Pákistánci si čtou o atentátu na Bhuttovou | Foto: Reuters

K atentátu se hlásí Al-Káida

K odpovědnosti za atentát na Bhuttovou se přihlásila teroristická síť Al-Káida. Pode serveru ceskenoviny.cz to oznámila pákistánská televizní stanice ARY. Později tuto verzi potvrdilo i pákistánské ministerstvo vnitra "Máme závažné indicie, které ukazují, že za vraždou paní Bhuttové stojí jeden z vůdců Al-Káidy Baitullah Mehsud," řekl jeho mluvčí, jehož citovala agentura Reuters.  

Pákistánské úřady také zachytily telefonický hovor, který údajně dokazuje, že Al-Káida se čtvrtečním atentátem snaží destabilizovat zemi

Pákistán je v krizi. Teroristé zavraždili Bhuttovou - čtěte ZDE

Ozval se údajný mluvčí

Spáchání atentátu Al-Káidou potvrdil také internetovému vydání listu Asia Times údajný mluvčí této teroristické organizace. "Je to naše první vítězství nad těmi, kteří se spojili s bezvěrci (tj. Západem) v boji proti Al-Káidě a vyhlásili válku mudžáhidům (bojovníkům svaté války islámu)," sdělil serveru telefonicky.

Pár minut před smrtí. Snímek ze shromáždění v Rávalpindí, 27. prosinec 2007.
Pár minut před smrtí. Snímek ze shromáždění v Rávalpindí, 27. prosinec 2007. | Foto: Reuters

Přihlášení k odpovědnosti obdržela také FBI a americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost. Neobjevilo se ale zatím na islamistických webových stránkách, které podobné vzkazy Al-Káidy či jiných militantních skupin zveřejňují.

Podle málo známé italské zpravodajské agentury AKI se útok připravoval od října pod vedením druhého muže Al-Kajdy Ajmána Zaváhrího. "Zlikvidovali jsme nejcennějšího amerického prostředníka, který sliboval porážku mudžáhidů," citovala AKI Mustafu Abú Al-Jazída, mluvčího a velitele Al-Káidy v Afghánistánu, který prý agentuře telefonoval.

Neznámý útočník vystřelil na čtyřiapadesátiletou expremiérku, když po předvolebním shromáždění v Rávalpindí nastupovala do auta. Poté odpálil nálož, kterou měl připevněnou na těle, zabil 16 lidí a 56 dalších zranil.

Atentát vyvolal vlnu nepokojů

V Pákistánu vyvolala smrt Bhuttové nové násilnosti. Vláda proto uvedla do plné pohotovosti policii a polovojenské jednotky ve snaze zvládnout násilné protesty. Úřady v provincii Sindh vyhlásily, že bezpečnostní síly mají právo zahájit střelbu, pokud by protesty přerostly v násilí.

Na severozápadě země zahynulo při pumovém útoku na předvolební mítink šest lidí, mezi nimi i kandidát v nadcházejících volbách, který podporoval současného prezidenta Parvíze Mušarafa.

Největší nepokoje zasáhly město Hyderabad, kam byla dokonce povolána armáda.

V Karáčí v noci zemřeli čtyři lidé a desítky byly zraněny. V ulicích hořela auta a autobusy, řada obchodů byla zničena. Nyní je v ulicích plných policistů víceméně klid

V Pešávaru vzplály kanceláře strany, která podporuje prezidenta Parvíze Mušarafa, pouliční boje probíhají v Kašmíru.

Prezident Parvíz Mušaraf vyhlásil tři dny státního smutku k uctění památky zavražděné a vyzval všechny Pákistánce ke klidu.

Tělo spočinulo v rodišti předků 

Ostatky Bhuttové byly v noci letecky přepraveny do provincie Sindh, odkud pochází její rodina. Dnes okolo poledne místního času tam byly pohřbeny na rodinném hřbitově vedle svého otce, někdejšího pákistánského premiéra Zulfikara Alího Bhutta. Toho sesadil při vojenském převratu v roce 1977 generál Zijául Hak a o dva roky později ho nechal popravit.

Zavraždění Bhuttové, velké favoritky parlamentních voleb vypsaných na 8. ledna, odsoudili všichni přední světoví státníci. Vláda již oznámila, že zatím neplánuje odložení voleb. Pákistánská lidová strana, v jejímž čele Bhuttová stála, však již oznámila, že je bude bojkotovat. 

Bhuttová si prý omylem prorazila lebku

Ministerstvo vnitra včera také zveřejnilo videozáznam, který ukazuje poslední okamžiky ze života Bhuttové. Jeho mluvčí k tomu poznamenal, že politička zemřela, když se chtěla schovat před střelbou a hlavou narazila do posuvné střechy v autě, a že v jejím těle nebyl oproti dřívějším tvrzením nalezeny žádné kulky ani úlomky nálože.

Šéfka pákistánské opozice si podle mluvčího rozbila hlavu o páku ovládající posuvnou střechu auta, když se ji snažila zavřít, aby se při atentátu ochránila uvnitř vozidla. Předtím z otevřené střechy auta zdravila své příznivce po ukončení předvolební akce.

"Páka ji udeřila u pravého ucha a prorazila lebku. V ráně se nenašly kulky ani kovové úlomky," řekl mluvčí. Dřívější zprávy hovořily o tom, že žena byla zastřelena.

Mnoho zemí dnes vyzvalo své občany, aby nejezdili do Pákistánu, kde podle nich hrozí zvýšené násilí. Podobné hlasy zazněly například z Británie, Francie, Itálie, Španělska, Japonska, Belgie, Švýcarska, Švédska, Nizozemska a Dánska.

Pákistánské ministerstvo vnitra dnes usoudilo, že smrt ze strany atentátníků hrozí především dalším místním politikům, například bývalému premiérovi Navázi Šarífovi.

Čtěte analýzu:
Spirála teroru v Pákistánu se roztáčí. Kdo ji zastaví ?

 

Právě se děje

Další zprávy