Pákistán propustí vězněné Táliby, USA se zlobí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 1. 2013 12:30
Cílem Islamabádu je stabilizace situace po odchodu spojeneckých vojsk z Afghánistánu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Islámábád - Pákistán plánuje propustit větší množství vězněných Afghánců, aby podpořil mírový proces nezbytný pro stabilizaci situace po odchodu spojeneckých vojsk z Afghánistánu.

Oznámilo to v Islámábádu pákistánské ministerstvo zahraničí, aniž by upřesnilo časový harmonogram propouštění.

Na osvobození vězňů naléhá Afghánistán v očekávání, že propuštění vězňové se stanou prostředníky v mírových rozhovorech mezi vládou prezidenta Hamída Karzáího a velením Talibanu. Washington, který stáhne své vojáky z oblasti do konce roku 2014, má ale k plánu vážné výhrady.

Mezi osvobozenými vězni má být Abdul Ghání Baradar, někdejší druhý muž ve velení Talibanu, o jehož propuštění Kábul usiluje. Washington nedávno Islámábád požádal, aby ho o případném propuštění Barada předem informoval, protože chce sledovat jeho aktivity na svobodě.

Pákistán už v prosinci několik afghánských vězňů osvobodil a v současné době jich zadržuje asi stovku. Z vězení už se dostalo několik bývalých talibanských ministrů a guvernérů. Je mezi nimi například i někdejší ministr spravedlnosti Núruddín Turábí, který proslul postihem afghánských žen za nedostatečné zahalení těla či zákazy televizního a rozhlasového vysílání.

Americký velvyslanec v Kábulu James Cunningham minulý týden prohlásil, že v propouštění talibanských vězňů spatřuje pozitivní krok, ale problém spočívá v tom, že o jejich dalších aktivitách nejsou žádné informace. Kábulská vláda by podle něj měla zajistit, aby se nevrátili do čela talibanských ozbrojenců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy