Pákistán po vraždě Bhuttové odloží lednové volby

eli, Reuters
1. 1. 2008 8:45
Stranu převzal po Bhuttové její syn a manžel
Foto: Reuters

Islámábád - Kvůli atentátu na opoziční vůdkyni a pákistánskou expremiérku Bénazír Bhuttovou zřejmě Pákistánci nepůjdou k volbám v lednu.

Volební komise v úterý oznámila, že bude o odkladu parlamentních voleb ještě jednat s politickými stranami v zemi.

Sekretář komise Kanwar Dilshad řekl, že volby už byly "v principu" odloženy. Konečné rozhodnutí komise oznámí ve středu.

K volebním urnám měli Pákistánci původně jít už 8. ledna. Podle agentury AFP se volby zdrží pravděpodobně do druhé poloviny února.

Strana Bhuttové odklad nechce

Odklad rozhodnutí oznámily poslední den roku 2007 pákistánské oficiální kruhy.

"Požádali jsme regionální parlamenty a volební komisaře o zprávy o situaci. Tyto zprávy dostaneme dnes večer a zítra rozhodneme," řekl reportérům v pondělí 31.12. sekretář volební komise Kanwar Dilshad.

Bhuttová byla zavražděna ve čtvrtek v pákistánském Rávalpindí. V zemi to obratem vyvolalo nepokoje.

Pákistánská lidová strana v neděli do svého čela postavila syna Bhuttové Bilavála. Spolu s ním ji povede i vdovec po Bhuttové Ásif Alí Zardárí. Vedení strany ovšem nechce, aby byly volby odloženy. Pokud by volby proběhly později než plánovaného 8. ledna, nahrálo by to podle mluvčího strany jejich politickým oponentům.

"Nechceme žádný odklad. O to jsme žádali," řekl Farzana Raja po schůzce volební komise

Odklad ovšem připustil mluvčí provládní Pákistánské muslimské ligy Tárik Azím.

Další opoziční skupiny navíc už zveřejnily svůj záměr volby bojkotovat. Podle jeho názoru oznámí pákistánské úřady odklad voleb během dneška.

Ústřední volební komise už oznámila, že volební materiály v jedenácti okresech v provincii Sindh na jihu země shořely nebo byly zničeny.  

Nevzdáváme se, Bhuttová by si to přála

Vdovec po expremiérce Ásif Alí Zardárí uvedl, že Bhuttová by si přála, aby se strana účastnila nadcházejíchc voleb.

"Navzdory této pro nás nebezpečné situaci se volem zúčastníme, je to její vůle," řekl Zardárí na tiskové konferneci v rodinném domě Bhuttové v Nauderu. Strana se tam mimořádně sešla, aby se vyjádřila k nadcházejícím volbám a k situaci ve straně po smrti Bhuttové.

Bilavál novinářům řekl, že dlouholetý boj Pákistánské lidové strany za demokracii bude pokračovat.

"Moje matka vždycky tvrdila, že demokracie je nejlepší odplatou," uvedl Bilavál.

1. 1. - Pákistán po vraždě Bhuttové odloží lednové volby - Kvůli atentátu na opoziční vůdkyni a pákistánskou expremiérku Bénazír Bhuttovou nepůjdou Pákistánci k volbám podle plánu. Volební komise oznámila, že parlamentní volby z ledna přeloží. O datu ještě bude jednat s politickými stranami v zemi.  Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE
1. 1. - Pákistán po vraždě Bhuttové odloží lednové volby - Kvůli atentátu na opoziční vůdkyni a pákistánskou expremiérku Bénazír Bhuttovou nepůjdou Pákistánci k volbám podle plánu. Volební komise oznámila, že parlamentní volby z ledna přeloží. O datu ještě bude jednat s politickými stranami v zemi. Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE | Foto: Reuters
Speciál týdne:
Vše o vraždě Benazír Bhuttové

Před domem, kde dnes vedení Pákistánské lidové strany jednalo, se shromáždily tisíce truchlících.

"Proklínáme Mušarafa, Mušaraf je vrah!" křičeli na adresu pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa.

Čtěte také: Al-Káida: Bhuttovou jsme nezabili. Vrah je Mušaraf

"Bénazír Bhuttová obětovala život za přežití Pákistánu a demokracie. Budeme pokračovat v její misi," řekl shromážděnému davu Zardárí, než se připojil k zasedání strany.

USA vyzvaly k důkladnému vyšetření atentátu

Washington by měl adresovat Pákistánu "nepříjemné otázky"  ohledně vyšetřování vraždy opoziční političky Bénazír Bhuttové ještě předtím, než Spojené státy poskytnou této zemi jakoukoli další pomoc.

V noci na pondělí to řekla předsedkyně Sněmovny reprezentantů americké Kongresu Nancy Pelosiová. Podle ní by měla Bushova administrativa přinutit pákistánskou vládu, aby zabezpečila svobodné a čestné volby.

Bush vyzval Pákistánce, aby uctili památku Bhuttové tím, že volby budou vypasné v řádném termínu. Mluvčí Bílého domu nicméně uvedl, že o termínu musí rozhodnout především pákistánské orgány.

Detailní záběr na střelce. (Omluvte sníženou kvalitu snímku.)
Detailní záběr na střelce. (Omluvte sníženou kvalitu snímku.) | Foto: Reuters
Podívejte se:
Tihle zabili Bénazír Bhuttovou
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy