reklama
 
 

Pákistán během jediného dne popravil dvanáct odsouzenců

17. 3. 2015 12:53
V celách smrti čeká až 8000 lidí, kteří již vyčerpali všechny možnosti odvolání. Země před pár dny zrušila moratorium na absolutní trest.

Islámábád - V Pákistánu bylo v úterý popraveno dalších 12 mužů odsouzených k trestu smrti.

Je to největší počet lidí popravených v jednom dni od prosincového zrušení neoficiálního moratoria na výkon absolutního trestu, informovala agentura Reuters.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf zrušil moratorium na výkon trestu smrti pro odsouzence za terorismus po masakru, který loni 16. prosince provedlo komando hnutí Tálibán v Péšávaru.

V tamní škole, kterou navštěvovala řada dětí pákistánských vojáků, povraždilo komando přes 150 lidí, z toho 134 žáků.

Od té doby bylo až do úterý oběšeno 27 lidí, převážně extremistů. Minulý týden vyšlo najevo, že úřady v tichosti rozšířily tuto politiku na všechny vězně čekající v celách smrti, kteří již vyčerpali možnosti odvolání.

"(Odsouzenci popravení v úterý) nebyli jen teroristé, byli mezi nimi i pachatelé dalších zločinů, mimo jiné vrazi," řekl mluvčí pákistánského ministerstva vnitra.

Otázka absolutního trestu

Moratorium bylo dodržováno od roku 2008. Podle odhadů mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) je v pákistánských celách smrti více než 8000 vězňů, z nichž většina již vyčerpala veškeré možnosti odvolání.

Přívrženci absolutního trestu v Pákistánu prohlašují, že je to jediný způsob, jak omezit útoky extremistů. Obnovu poprav naopak ostře kritizují organizace pro lidská práva i Evropská unie.

Ve čtvrtek se pákistánské úřady chystají popravit mladíka Šafkata Husaina, který byl podle jeho obhájců zatčen před deseti lety ve věku 14 roků. Byl usvědčen z únosu a vraždy dítěte. Jeho právníci tvrdí, že se k činu přiznal po devíti dnech mučení.

autor: ČTK | 17. 3. 2015 12:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama