Padl rekord, Picassův obraz vydražili za miliardy

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 5. 2010 8:25
Rekordní sumu dal neznámý kupec za dílo Nahota, zelené listy a bysta

New York - Obraz španělského malíře Pabla Picassa "Nahota, zelené listy a bysta" z roku 1932 se stal nejdražším uměleckým dílem, který byl kdy vydražen.

Za 106 milionů dolarů (zhruba 2,1 miliardy korun) jej v newyorkské aukční síni Christie po telefonu pořídil nejmenovaný kupec.

Konečná cena Picassova aktu předčila i ty nejoptimističtější odhady, podle kterých se měla pohybovat mezi 70 až 100 miliony dolarů. Odborníci na umění se navíc donedávna obávali, že je mistrovo dílo ztraceno, protože niky nebyla prezentována jeho barevná podoba.

Picassovo plátno, na kterém je vyobrazena jeho múza a milenka Marie-Therese Walterová, patřilo sběratelům Frances a Sidney Brodovým, kteří jej získali v roce 1950.

Dosud držel rekord nejdražšího vydraženého uměleckého díla Kráčející muž 1 od Alberta Giacomettiho, v únoru byl prodán za 104,3 milionů dolarů.

Giacomettiho dílo tehdy překonalo cenu jiného Picassova obrazu - Chlapce s dýmkou, který byl v roce 2004 vydražen za 104,1 milionu dolarů.

Podle odborníků svědčí překonání rekordu o tom, že se obchod s uměním konečně dostal z útlumu, ve kterém se ocitl kvůli světové ekonomické recesi.

 

Právě se děje

Další zprávy