"Padl náš přítel ve zbrani." Turecko hlásí první oběť z ofenzivy proti Kurdům

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2019 14:59
Turecká armáda, která od středy útočí na syrské kurdské oddíly na severu Sýrie, hlásí svou první oběť. Podle pátečního oznámení tureckého ministerstva obrany Hulusiho Akara protivník ztratil od středy 342 lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kurdové to ale nepotvrdili a uvádějí ztráty v řádu desítek bojovníků. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že Kurdové pohraničí urputně brání.

Turecká armáda obsadila od středy 11 vesnic, z nichž dvě Kurdové vybojovali zpět. Boje se koncentrují na 120kilometrovém úseku hranice v oblasti měst Tall Abjad a Rás al-Ajn.

"Náš přítel ve zbrani padl jako mučedník 10. října v boji proti teroristům z YPG v oblasti operace Pramen míru," stojí v prohlášení ministerstva k padlému tureckému vojákovi. Cílem turecké ofenzivy jsou kurdské oddíly YPG, jež jsou podle Ankary odnoží turecké Strany kurdských pracujících (PKK), označované za teroristickou organizaci.

Ministr Akar na pátečním setkání s armádními veliteli řekl, že operace, kterou Turecko pojmenovalo Pramen míru, je úspěšná. "Dokončíme, co jsme začali," prohlásil ministr. Cílem je podle něj skoncovat s teroristy v oblasti východně od Eufratu, zejména s organizací Islámský stát (IS), s PKK a YPG, a vytvořit koridor, který umožní "našim syrským bratrům vrátit se domů". Ujistil, že armáda dbá na to, aby neutrpěla infrastruktura a civilisté.

Zavřená nemocnice

Turecko se ve svých bilančních zprávách nezmiňuje o civilních obětech. Podle pátečních zpráv padlo v Sýrii sedm civilistů a ve čtvrtek při raketové palbě ze Sýrie v Turecku zahynulo šest civilistů včetně devítiměsíčního dítěte a tří dívek ve věku do 15 let.

SOHR tvrdí, že příslušníci Syrských demokratických sil (SDF), což je arabsko-kurdská koalice, k níž patří i oddíly YPG, využívají tunelů vykopaných u hranice. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

V provinciích Rakka a Hasaká uprchlo z domovů přes 70 tisíc lidí, oznámil v pátek Světový potravinový program (WFP). Tato organizace žádá o zajištění přístupu k 650 tisíc lidem, jimž na severu Sýrie pomáhá. Nejvíc lidí prchá z měst Tall Abjad a Rás al-Ajn a jejich okolí. V Tall Abjadu musela být podle organizace Lékaři bez hranič (MSF) uzavřena nemocnice, protože většina jejích zaměstnanců prchla před bombardováním.

"V té oblasti je je jediná veřejná nemocnice. Ta zajišťovala Tall Abjadu zdravotní služby lidem z města a jeho okolí," sdělili MSF, kteří se podíleli na provozu nemocnice.

Zřízení bezpečnostní zóny

Turecko má v plánu zřídit podél své jižní hranice na syrském území bezpečnostní zónu, do níž přesune až dva miliony syrských uprchlíků ze svého území. Přítomnost kurdských bojovníků v této oblasti podle Ankary představuje bezpečnostní riziko pro Turecko.

Jeho ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve čtvrtek ujistil, že Turecko nemá v úmyslu zónu zřídit širší než původně ohlášených 30 kilometrů.

Ruský velvyslanec OSN Vasilij Něbenzja tureckou operaci označil za demografické inženýrství. Přesunem uprchlíků by se totiž na sever Sýrie dostali lidé, kteří původně uprchli z jiných syrských oblastí.

Turecká ofenziva, která v zahraničí vyvolala vlnu kritiky, naopak vytváří nové uprchlíky. Zatím se odhaduje, že kvůli ní opustilo své domovy 60 tisíc lidí. Podle humanitárních agentur je ohroženo až 450 tisíc lidí žijících v pohraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy