Padl další nemilý rekord, práci hledá 28 % Řeků

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
13. 2. 2014 13:42
Nejhorší situace je mezi mladými, nezaměstnanost u nich dosahuje 61,4 procenta.
Foto: Reuters

Atény - Vleklá dluhová krize a drastická úsporná opatření z posledních let dál sužují Řecko. Naznačují to alespoň čerstvé údaje o nezaměstnanosti.

Loni v listopadu bylo bez práce rekordních 28 % Řeků, vyplývá z údajů tamního statistického úřadu ELSTAT. Ještě horší je pak situace mezi mladými Řeky. Bez zaměstnání je 61,4 % lidí mladších 25 let.

Nezaměstnanost na Peloponéském poloostrově tak byla více než dvojnásobkem průměru eurozóny - loni v listopadu její míra činila 12,1 procenta.

Tolik Řeků bylo pro srovnání bez práce před květnem 2010, kdy do zadlužených Atén putovala první stomiliardová půjčka.

Bude líp, chlácholí premiér

Nelichotivá čísla přicházejí v době půlročního řeckého předsednictví Evropské unii.

Boj s vysokou nezaměstnaností v rámci EU si přitom premiér Antonis Samaras vytýčil za jednu z priorit. Kritická situace panuje především u mladé generace, a to nejen v Řecku, ale například i ve Španělsku.

Řecko se v recesi nachází už šest let, ale vláda předpokládá, že letos se ekonomika vrátí k růstu a hrubý domácí produkt stoupne o 0,6 procenta.

Na pokraji státního bankrotu se jihoevropská země ocitla v květnu 2010, kdy musela požádat své partnery v Evropské unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc.

Výměnou za to Atény zavedly masivní výdajové škrty, snížily důchody a mzdy a opakovaně zvýšily daně, což prohloubilo útlum ekonomiky a vyvolalo protesty obyvatel.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy