Padl další nemilý rekord, práci hledá 28 % Řeků

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
13. 2. 2014 13:42
Nejhorší situace je mezi mladými, nezaměstnanost u nich dosahuje 61,4 procenta.
Foto: Reuters

Atény - Vleklá dluhová krize a drastická úsporná opatření z posledních let dál sužují Řecko. Naznačují to alespoň čerstvé údaje o nezaměstnanosti.

Loni v listopadu bylo bez práce rekordních 28 % Řeků, vyplývá z údajů tamního statistického úřadu ELSTAT. Ještě horší je pak situace mezi mladými Řeky. Bez zaměstnání je 61,4 % lidí mladších 25 let.

Nezaměstnanost na Peloponéském poloostrově tak byla více než dvojnásobkem průměru eurozóny - loni v listopadu její míra činila 12,1 procenta.

Tolik Řeků bylo pro srovnání bez práce před květnem 2010, kdy do zadlužených Atén putovala první stomiliardová půjčka.

Bude líp, chlácholí premiér

Nelichotivá čísla přicházejí v době půlročního řeckého předsednictví Evropské unii.

Boj s vysokou nezaměstnaností v rámci EU si přitom premiér Antonis Samaras vytýčil za jednu z priorit. Kritická situace panuje především u mladé generace, a to nejen v Řecku, ale například i ve Španělsku.

Řecko se v recesi nachází už šest let, ale vláda předpokládá, že letos se ekonomika vrátí k růstu a hrubý domácí produkt stoupne o 0,6 procenta.

Na pokraji státního bankrotu se jihoevropská země ocitla v květnu 2010, kdy musela požádat své partnery v Evropské unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc.

Výměnou za to Atény zavedly masivní výdajové škrty, snížily důchody a mzdy a opakovaně zvýšily daně, což prohloubilo útlum ekonomiky a vyvolalo protesty obyvatel.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy