Pád ekonomiky vede KLDR směrem ke kapitalismu

Andrej Brabec
4. 2. 2010 16:15
Severní Korea musí kvůli nedostatku jídla tolerovat černý trh
Severní Korea, ilustrační snímek
Severní Korea, ilustrační snímek | Foto: Reuters

Soul - Nedostatek jídla, civilní nepokoje a raketově rostoucí inflace donutily severokorejskou vládu k uvolnění státem regulovaného trhu.

Situace již byla tak vážná, že někteří obyvatelé začali napadat státní agenty, kteří mají kontrolovat obchod na černém trhu. V zemi dlouhodobě se potýkající s nedostatkem jídla jsou nelegální trhy pro mnohé jediným způsobem, jak si obstarat potřeby nezbytné k životu.

Černý trh běžným Severokorejcům zpřístupňuje zboží, které není ve státních obchodech k dostání. Kupříkladu elektrospotřebiče či dovezené ovoce.

Podle mluvčího jihokorejské Národní zpravodajské služby (NIS) byly znaky uvolňujících opatření zaznamenány na "mnoha místech".

Úřady "už zřejmě nebyly schopny nadále ignorovat požadavky lidí" sdělil AFP mluvčí.

Informace pocházejí od severokorejských uprchlíků do Číny i zdrojů přímo v KLDR.

Hon na střední vrstvu

Hlavním zdrojem nepokojů je loňská revalvace měny, kdy vláda na bankovkách škrtla dvě nuly. 

Cílem opatření byl boj se střední vrstvou, která své prostředky získala právě díky černým trhům.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il
Severokorejský vůdce Kim Čong-il | Foto: Reuters

Revalvace proběhla tím způsobem, že se bankovky vyměňovaly v poměru sto ku jedné, a to ještě v omezeném množství. Limit 150 000 wonů měl zasáhnout právě "kapitalisty", kteří disponovali většími finančními prostředky. Navíc pro černé obchodníky představovala výměna většího množství peněz riziko odhalení.

Revalvace vedla také k obrovské inflaci a stála místo jednoho z předních severokorejských politiků, tajemníka vládní Korejské strany práce (KSP) pro finance a plánování Pak Nam-kiho.

Podle jihokorejského serveru dailynk.com vedlo snížení regulace trhu k nepatrnému zlevnění potravin.

Nedostatek jídla a odmítnutá pomoc

Rozpad Sovětského svazu a masivní záplavy byly hlavními příčinami severokorejského hladomoru v polovině devadesátých let.

Ekonomický systém totiž závisel na obchodu se Sovětským svazem a ztráta jistého odbytiště pro stát znamenala fatální problém. Nedostatek jídla stál život zhruba pět procent třiadvacetimilionové populace.

V důsledku toho se Severní Koreji dostalo značné humanitární pomoci, zejména od Číny, Jižní Koreje a Spojených států.

Administrativa současného jihokorejského prezidenta Lee Mjung Baka však pomoc podmínila ukončením severokorejského zbrojního jaderného programu, podobně i Spojené státy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan nevětrat. Požár zastavil auta i tramvaje

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že nemá informace o zraněných.

Hoří zděný objekt, z ohně stoupá hustý černý kouř, vyplývá z fotografií a videí zveřejněných hasiči. "Plameny nemáme zatím zcela pod kontrolou," uvedli hasiči kolem 06:30. Zasahují profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. "Na místě máme i chemiky, vydali doporučení pro obyvatele Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Měříme koncentrace škodlivin v ovzduší," dodali.

Záchranáři k požáru preventivně vyslali také speciální vůz Atego. "Prozatím nemáme informace o zraněných a vyčkáváme," uvedla záchranná služba na twitteru.

Hasiči uvedli, že zásah blokuje dopravu a spolupracují s policií. Zhruba od 05:50 je v Modřanské ulici zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvaje ve směru z centra končí v zastávce Dvorce, v úseku Levského - Dvorce jezdí náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy