Pád egyptského letounu zavinil zřejmě požár v kabině. Neštěstí z roku 2016 nikdo nepřežil

ČTK ČTK
7. 7. 2018 13:23
Letadlo společnosti EgyptAir na lince Paříž-Káhira se v květnu 2016 zřítilo do Středozemního moře. Neštěstí nepřežil nikdo z 66 lidí na palubě, včetně 40 Egypťanů a 15 Francouzů. Prověřovanou verzí byl i teroristický útok.
Trosky EgyptAir
Trosky EgyptAir | Foto: Reuters, Aktuálně.cz

Paříž - Letadlo společnosti EgyptAir na lince Paříž-Káhira, které se v květnu 2016 zřítilo do Středozemního moře, havarovalo nejspíše kvůli požáru v pilotní kabině, avšak egyptské úřady dosud tuto hypotézu neprověřily. Uvedli to vyšetřovatelé z francouzského úřadu pro bezpečnost civilního letectví BEA.

Ti nadále dávají přednost verzi o požáru, přestože je jejich egyptští kolegové již na konci předloňského roku vyrozuměli o "nálezu stop výbušnin" na pozůstatcích obětí katastrofy. To vedlo k tomu, že další vyšetřování převzala v souladu s egyptskými zákony generální prokuratura.

Francouzi nicméně brali toto tvrzení skepticky, protože k pádu letounu se nepřihlásila žádná teroristická organizace. Neštěstí nepřežil nikdo z 66 lidí na palubě, včetně 40 Egypťanů a 15 Francouzů.

Vyšetřovatelé BEA upozornili, že egyptské úřady dosud nevydaly závěrečnou zprávu o nehodě, která by umožnila ohlásit rozdílný pohled obou stran, jak to umožňují mezinárodní předpisy. Vyšetřování by podle nich mělo pokračovat v zájmu bezpečnosti letecké přepravy. BEA připomněla, že "bez odezvy" zůstaly návrhy k dalšímu zkoumání trosek a záznamníky údajů letadla.

"BEA považuje za nezbytné mít k dispozici závěrečnou zprávu, aby bylo možné objasnit příčiny nehody a získat tak poučení, které by pomohlo zabránit dalším nehodám," uvedl úřad v prohlášení. Ujistil, že je připraven obnovit spolupráci, pokud egyptská strana znovu otevře vyšetřování.

Podobná veřejná vyjádření vyšetřovatelů ze země, která nevede vyšetřování, jsou podle agentury Reuters krajně neobvyklá. Rozdílné názory se obvykle sdělují důvěrně, čili zveřejněné prohlášení by mohlo svědčit o vážných rozporech.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy