Pád Armstronga pomohl charitě, za den přišlo 78 000 $

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 8. 2012 20:00
V den, kdy vzdal boj s lovci dopingu, přišlo na konto jeho nadace mnohonásobně více darů
Lance Armstrong.
Lance Armstrong. | Foto: Reuters

Austin - Sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong sice vzdal souboj s dopingovými komisaři, jeho nadace pro boj s rakovinou Livestrong se však v reakci na to dostalo obrovské podpory.

V den, kdy fenomenální sportovec, který svého času překonal rakovinu varlat, oznámil světu ústup z boje proti obviněním z dopingu,  zaznamenala nadace obrovské zvýšení zájmu dárců.

Obchodní ředitel Livestrongu Doug Ulman oznámil, že během pátku, kdy Lance Armstrong svůj úmysl zveřejnil, poslali přispěvatelé na konto 78 000 dolarů. O den dříve se - pro srovnání - vybralo 3 200 dolarů.

"Bylo to úchvatné. To množství e-mailů, telefonů a zpráv nás úplně připravilo o řeč," řekl obchodní ředitel nadace televizní stanici ESPN v Austinu.

Dodal, že ze zatímco ve čtvrtek darovalo nadaci peníze prostřednictvím internetových stránek 45 lidí, v pátek jich bylo 411.

Za Armstronga se postavili i velcí sponzoři, mezi něž patří například Nike, Oakley nebo Johnson Health Tech.

Nadace za 15 let své existence vybrala více než 470 milionů dolarů, což jí podle ESPN dělá nejúspěšnější atletickou charitou v historii. V loňském roce vybrala 51 milionů dolarů.

Americká antidopingová agentura (USADA) v pátek ihned zbavila čtyřicetiletého Armstronga všech titulů od roku 1998 včetně sedmi vítězství z Tour de France a doživotně distancovala z cyklistických závodů.

"Všichni ví, kdo vyhrál sedmkrát Tour de France," sdělil ještě před tím světu v očekávání tohoto kroku Armstrong.

Cyklista plánuje o tomto víkendu start v maratonu na horských kolech v Aspenu, který podle jeho mluvčího nespadá do kompetence Americké antidopingové agentury.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy