Pád Airbusu přežila ze 153 pasažérů jen jedna dívka

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
30. 6. 2009 21:25
Věž na Komorských ostrovech dostala zprávu, že letoun jde na přistání. Pak s ním ztratila kontakt
Nešťastní příbuzní pasažérů z letu na Komory
Nešťastní příbuzní pasažérů z letu na Komory | Foto: Reuters

* Šlo o letoun A310 společnosti Yemenia Air * Na palubě bylo 142 cestujících a 11 členů posádky * Zřícení stroje do moře přežila jediná osoba - čtrnáctiletá dívka

Saná (Jemen) - Poblíž Komorských ostrovů v Indickém oceánu se v časných ranních hodinách zřítil airbus jemenských aerolinek. Na palubě bylo podle agentury Reuters 142 cestujících a 11 členů posádky.

První informace nedávaly naděje na přežití. Záchranáři záhy zahlédli trosky letounu v moři a mrtvá těla.

Po několika hodinách však přišla zpráva, že se podařilo nalézt přeživšího pasažéra. Vyzvednuty prý byly také ostatky řady těl.

"Zatím nevíme nic přesného. Nevíme, zda jde o muže či ženu či jaké národnosti tato osoba je. Dostali jsme pouze zprávu z Komor, že se jednu osobu podařilo zachránit," informoval Muhamad al-Samajrí, manažer jemenských záchranných sil.

Přestože první zprávy hovořily o pětiletém dítěti, nakonec se ukázalo, že nehodu přežila čtrnáctiletá dívka.

Podle agentury AFP je jediná přeživší pasažérka v nemocnici v metropoli Moroni ve stavu, který není vážný.

Airbus A310, který provozovaly státní aerolinky Yemenia Air, se podle zdrojů z Francie zřítil do moře několik kilometrů od pobřeží Komorských ostrovů, když se chystal na přistání.

Příčina nehody je zatím nejasná, mohou za ní však stát nepříznivé povětrnostní podmínky. Vítr na letišti dosahoval rychlosti 61 kilometrů v hodině. Francouzský ministr dopravy Dominique Bussereau prohlásil, že na vině bylo zřejmě počasí, a nikoli technická závada na letadle.

"S letadlem to nemělo nic společného," řekl rádiu Europe 1. "Příčinu odhalíme."

V následném televizním rozhovoru však dodal, že roku 2007 nebyl tento letoun shledán francouzskými dopravními autoritami v pořádku a stroje Yemenie byly následně podrobovány důkladnějším prohlídkám.

Letounem údajně cestovali lidé, kteří startovali z letiště Roissy alias Charles de Gaulle v pondělí po deváté hodině ráno letadlem A330-200 a letěli přes Marseille do jemenského hlavního města Saná. Tam přestoupili na Airbus 310 a pokračovali do Moroni na Komorských ostrovech.

Zástupce OSN na letišti v Moroni uvedl, že kontrolní věž dostala zprávu, že letadlo jde na přistání, ale potom s ním ztratila kontakt.

Po případných přeživších nadále pátrají místní záchranáři, šance je ale minimální. "Průzkumné letouny spatřily na předpokládaném místě zřícení trosky," řekl Reuters Ibrahim Kassim z Úřadu pro leteckou bezpečnost. "O cestujících stále nemáme žádné zprávy," dodal.

Místním pomáhají i dvě letadla francouzské armády a francouzská loď. Národnost cestujících není zatím známa, ale zřejmě půjde hlavně o obyvatele Komor, kteří se vraceli z dovolené ve Francii. Podle letiště v Roissy mezi nimi bylo také 66 Francouzů.

Další velká nehoda airbusu

Během posledního měsíce jde už o druhou velkou nehodu letounu značky Airbus. Prvního června se do Atlantiku zřítil stroj francouzské společnosti Air France, který mířil z brazilského Rio de Janeira do Paříže.

Na palubě bylo 228 lidí a příčiny nehody dosud nebyly zcela objasněny. Podle vyšetřovatelů se zřejmě rozpadl za letu.

Komory jsou ostrovní stát v západní části Indického oceánu mezi severním Madagaskarem a Mosambikem a žije na nich přes 630 tisíc obyvatel. Do roku 1975 byly součástí Francie, i po vyhlášení samostatnosti obě země udržují blízké vztahy. Ve Francii žije odhadem 200 tisíc Komořanů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy