Pachatel teroristického útoku v Marseille měl podle prokurátora tuniský pas

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2017 19:30
Nedělní útok na nádraží ve francouzském Marseille, při němž zahynuly dvě ženy, spáchal muž s kriminální minulostí. Policii předložil tuniský pas na jméno Ahmed H., narodil se v listopadu 1987. Šlo o nezaměstnaného muže, který neměl stálé bydliště a užíval tvrdé drogy.
Policisté a vojáci před nádražím v Marseille.
Policisté a vojáci před nádražím v Marseille. | Foto: Reuters

Paříž - Pravděpodobného pachatele nedělního útoku na nádraží v Marseille zatkla lyonská policie kvůli krádeži už v pátek, o den později ho ale propustila. Oznámil to v pondělí francouzský prokurátor François Molins. Muž s kriminální minulostí, který na nádraží ubodal dvě mladé ženy, policii podle něj předložil tuniský pas na jméno Ahmed H., narozený v listopadu 1987.

Prokurátor uvedl, že šlo o nezaměstnaného muže, který neměl stálé bydliště a užíval tvrdé drogy. Na nádraží přišel v půl druhé odpoledne a když ubodal dvě ženy, vrhl se na hlídkující vojáky. Ti ho zastřelili.

U těla byl nalezen nůž s dvaceticentimetrovou čepelí. Muž měl u sebe ještě jeden menší nůž.

Policie útočníka rychle identifikovala díky otiskům prstů. Od roku 2005 byl podle Molinse úřadům znám pod sedmi různými totožnostmi, úřady bojující proti terorismu ho ale v hledáčku neměly.

Podle francouzských médií neměl muž povolení k pobytu ve Francii, přesto ho policisté nevyhostili ze země, neboť nezjistili jeho pravou totožnost.

K útoku se už v neděli přihlásil samozvaný Islámský stát (IS). Oběti byly sestřenice a bylo jim dvacet let, jedna byla podle francouzského tisku studentkou medicíny. Jiné zdroje uvádějí, že dívkám bylo 17 a 21 let.

Pařížská starostka Anne Hidalgová v pondělí oznámila, že v noci na úterý nebude na znamení smutku nad oběťmi útoku v Marseille i v americkém Las Vegas, kde střelec zabil nejméně 58 lidí, osvětlena dominanta města - Eiffelova věž.

 

Právě se děje

před 38 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy