Pachatel teroristického útoku v Marseille měl podle prokurátora tuniský pas

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2017 19:30
Nedělní útok na nádraží ve francouzském Marseille, při němž zahynuly dvě ženy, spáchal muž s kriminální minulostí. Policii předložil tuniský pas na jméno Ahmed H., narodil se v listopadu 1987. Šlo o nezaměstnaného muže, který neměl stálé bydliště a užíval tvrdé drogy.
Policisté a vojáci před nádražím v Marseille.
Policisté a vojáci před nádražím v Marseille. | Foto: Reuters

Paříž - Pravděpodobného pachatele nedělního útoku na nádraží v Marseille zatkla lyonská policie kvůli krádeži už v pátek, o den později ho ale propustila. Oznámil to v pondělí francouzský prokurátor François Molins. Muž s kriminální minulostí, který na nádraží ubodal dvě mladé ženy, policii podle něj předložil tuniský pas na jméno Ahmed H., narozený v listopadu 1987.

Prokurátor uvedl, že šlo o nezaměstnaného muže, který neměl stálé bydliště a užíval tvrdé drogy. Na nádraží přišel v půl druhé odpoledne a když ubodal dvě ženy, vrhl se na hlídkující vojáky. Ti ho zastřelili.

U těla byl nalezen nůž s dvaceticentimetrovou čepelí. Muž měl u sebe ještě jeden menší nůž.

Policie útočníka rychle identifikovala díky otiskům prstů. Od roku 2005 byl podle Molinse úřadům znám pod sedmi různými totožnostmi, úřady bojující proti terorismu ho ale v hledáčku neměly.

Podle francouzských médií neměl muž povolení k pobytu ve Francii, přesto ho policisté nevyhostili ze země, neboť nezjistili jeho pravou totožnost.

K útoku se už v neděli přihlásil samozvaný Islámský stát (IS). Oběti byly sestřenice a bylo jim dvacet let, jedna byla podle francouzského tisku studentkou medicíny. Jiné zdroje uvádějí, že dívkám bylo 17 a 21 let.

Pařížská starostka Anne Hidalgová v pondělí oznámila, že v noci na úterý nebude na znamení smutku nad oběťmi útoku v Marseille i v americkém Las Vegas, kde střelec zabil nejméně 58 lidí, osvětlena dominanta města - Eiffelova věž.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy