Tenká hranice mezi terorem a vraždou. Masakrů auty přibývá, dodávky smrti už neřídí jen džihádisté

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2018 22:22
V Torontu dodávkou vraždil extrémně uzavřený Alek Minassian, který těžko navazoval vztahy s okolím. Zejména se ženami.
Dodávka. Vražedná zbraň útočníka z Toronta.
Dodávka. Vražedná zbraň útočníka z Toronta. | Foto: Reuters

Toronto - Náboženství ani politika nemotivovaly pětadvacetiletého Kanaďana Aleka Minassiana k tomu, aby si vypůjčil dodávku, sedl za volant a najel v Torontu do lidí.

Deset jich zabil, než z vozu vystoupil a na ozbrojeného policistu křičel, ať ho zastřelí. Ten ho neposlechl a Minassiana zatkl.

Než policie zveřejnila identitu střelce a první podrobnosti o výslechu, na sociálních sítích a téměř všude se šířila tradiční otázka, doprovázející takové útoky: Byl to muslim, který se hlásí k Islámskému státu a chtěl zabít co nejvíce nepřátel, nevěřících?

Mnoho lidí má tendenci si s islamisty takové násilí automaticky spojit. Zločinci vyznávající džihádistickou ideologii podobných atentátů spáchali mnoho.

Hoax o útoku

Oni začali sérii vražd spáchaných volantem a pedálem na plyn. Nejprve v červenci 2016 najel na pěší zónu v Nice Tunisan Mohamed Bouhlel a připravil o život 86 lidí. Půl roku po něm jeho krajan Anis Amri zavraždil kamionem na vánočním trhu v Berlíně dvanáct osob.

Přibývá ale také útoků, jejichž pachatelé islamisty nejsou - jako ten v Torontu. Před dvěma týdny najel muž autem do zahrádky restaurace v německém Münsteru a pak se sám zastřelil.

Nešlo o islamistu, ale psychicky nemocného Němce, v médiích identifikovaného jako Jens R. Už před tímto činem se pokoušel o sebevraždu.

Po útoku v Německu kolovala na sociálních sítích vrahova údajná fotografie. Byla na ní tvář snědého muže s vousy a černými vlasy. Dotyčný pocházel pravděpodobně z Blízkého východu. Fotografie však byla hoax, nešlo o pachatele Jense R.

Kuriózní případ z Česka

K Islámskému státu nebo podobným organizacím se nehlásil například ani střelec z Las Vegas, jenž zavraždil 58 lidí, nebo útočník v Nashville. Ten zabil čtyři lidi.

Kuriózním a i ve světovém kontextu ojedinělým činem se zviditelnila nedávno Česká republika. Atentát na vlak zinscenoval sympatizant strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) kvůli tomu, aby podezření padlo na muslimy.

Proč jsou zločiny islamistů označovány policií a médii za terorismus, zatímco u ostatních se používá termín vražda nebo masová vražda?

Tuto otázku si položila ve svém komentáři k událostem v Torontu kanadská expertka na otázky bezpečnosti Stephanie Carvinová v deníku Daily Mail.

"Když je čin spáchán jménem známé teroristické entity, například Islámského státu nebo al-Káidy - žalobci mohou poukázat snadno na jednoznačné názory a spojit je se slovem terorismus. Kanadské zákony definují terorismus jako činy spáchané z politických, ideologických nebo náboženských důvodů," vysvětlila.

Vrah z Toronta Alek Minassian s nejvyšší pravděpodobností terorista nebyl. Na Facebooku například chválil příspěvek jiného muže, který tvrdil, že se pomstí ženám, protože s ním nechtějí mít sexuální kontakt. Torontští vyšetřovatelé novinářům sdělili, že právě nenávist k ženám prověřují jako jeho možný motiv.

Podívejte se, jak svědek popisuje zločin v Torontu:

Svědek útoku v Torontu: Vrážel do všech lidí na chodníku. Každého, kdo by mu stál v cestě, by přejel | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 47 minutami

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy