Tenká hranice mezi terorem a vraždou. Masakrů auty přibývá, dodávky smrti už neřídí jen džihádisté

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2018 22:22
V Torontu dodávkou vraždil extrémně uzavřený Alek Minassian, který těžko navazoval vztahy s okolím. Zejména se ženami.
Dodávka. Vražedná zbraň útočníka z Toronta.
Dodávka. Vražedná zbraň útočníka z Toronta. | Foto: Reuters

Toronto - Náboženství ani politika nemotivovaly pětadvacetiletého Kanaďana Aleka Minassiana k tomu, aby si vypůjčil dodávku, sedl za volant a najel v Torontu do lidí.

Deset jich zabil, než z vozu vystoupil a na ozbrojeného policistu křičel, ať ho zastřelí. Ten ho neposlechl a Minassiana zatkl.

Než policie zveřejnila identitu střelce a první podrobnosti o výslechu, na sociálních sítích a téměř všude se šířila tradiční otázka, doprovázející takové útoky: Byl to muslim, který se hlásí k Islámskému státu a chtěl zabít co nejvíce nepřátel, nevěřících?

Mnoho lidí má tendenci si s islamisty takové násilí automaticky spojit. Zločinci vyznávající džihádistickou ideologii podobných atentátů spáchali mnoho.

Hoax o útoku

Oni začali sérii vražd spáchaných volantem a pedálem na plyn. Nejprve v červenci 2016 najel na pěší zónu v Nice Tunisan Mohamed Bouhlel a připravil o život 86 lidí. Půl roku po něm jeho krajan Anis Amri zavraždil kamionem na vánočním trhu v Berlíně dvanáct osob.

Přibývá ale také útoků, jejichž pachatelé islamisty nejsou - jako ten v Torontu. Před dvěma týdny najel muž autem do zahrádky restaurace v německém Münsteru a pak se sám zastřelil.

Nešlo o islamistu, ale psychicky nemocného Němce, v médiích identifikovaného jako Jens R. Už před tímto činem se pokoušel o sebevraždu.

Po útoku v Německu kolovala na sociálních sítích vrahova údajná fotografie. Byla na ní tvář snědého muže s vousy a černými vlasy. Dotyčný pocházel pravděpodobně z Blízkého východu. Fotografie však byla hoax, nešlo o pachatele Jense R.

Kuriózní případ z Česka

K Islámskému státu nebo podobným organizacím se nehlásil například ani střelec z Las Vegas, jenž zavraždil 58 lidí, nebo útočník v Nashville. Ten zabil čtyři lidi.

Kuriózním a i ve světovém kontextu ojedinělým činem se zviditelnila nedávno Česká republika. Atentát na vlak zinscenoval sympatizant strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) kvůli tomu, aby podezření padlo na muslimy.

Proč jsou zločiny islamistů označovány policií a médii za terorismus, zatímco u ostatních se používá termín vražda nebo masová vražda?

Tuto otázku si položila ve svém komentáři k událostem v Torontu kanadská expertka na otázky bezpečnosti Stephanie Carvinová v deníku Daily Mail.

"Když je čin spáchán jménem známé teroristické entity, například Islámského státu nebo al-Káidy - žalobci mohou poukázat snadno na jednoznačné názory a spojit je se slovem terorismus. Kanadské zákony definují terorismus jako činy spáchané z politických, ideologických nebo náboženských důvodů," vysvětlila.

Vrah z Toronta Alek Minassian s nejvyšší pravděpodobností terorista nebyl. Na Facebooku například chválil příspěvek jiného muže, který tvrdil, že se pomstí ženám, protože s ním nechtějí mít sexuální kontakt. Torontští vyšetřovatelé novinářům sdělili, že právě nenávist k ženám prověřují jako jeho možný motiv.

Podívejte se, jak svědek popisuje zločin v Torontu:

Svědek útoku v Torontu: Vrážel do všech lidí na chodníku. Každého, kdo by mu stál v cestě, by přejel | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy