Záhada vyřešena: Vědci našli zdroj zakázaného plynu, který ničí ozonovou vrstvu. Stopy vedou do Číny

Patrik Urban
Aktualizováno 25. 6. 2018 20:40
Američtí vyšetřovatelé zjistili, že v Číně se s největší pravděpodobností stále vyrábí několik let zakázaná látka trichlorfluormethan, která ničí ozonovou vrstvu.
Znečištěné ovzduší v Číně.
Znečištěné ovzduší v Číně. | Foto: Reuters

Peking / New York - V polovině května přišli vědci s alarmujícím zjištěním. Někdo do ovzduší vypouští zakázaný plyn, který ničí ozonovou vrstvu. Kdo a proč ho vypouští, ale zůstávalo záhadou.

Nyní se jim pravděpodobně podařilo určit viníka. Závěry amerických vyšetřovatelů vedou k čínským továrnám, které nebezpečnou látku zřejmě stále produkují.

Zakázaným plynem je trichlorfluormethan (CFC-11), který se nejčastěji používal k výrobě izolační pěny pro lednice nebo k zateplení budov.

Před měsícem vědci zjistili, že koncentrace zakázaného plynu v ovzduší se rapidně zvýšila. Bylo tak zřejmé, že plyn někdo nepřestal vyrábět nebo jeho produkci opět obnovil. Vědci odhadovali, že zdroj škodlivé látky se nachází někde ve východní Asii. Přesné místo ale známé nebylo.

Vyšetřování listu New York Times a detektivů z americké Environmental Investigation Agency nyní odhalilo, že za nelegální produkcí s největší pravděpodobností stojí Čína. Stopy vedou k osmi továrnám napříč čtyřmi čínskými provinciemi. Jedním z postižených měst je například Sing-fu v provincii Šan-tung na východě země.

Vážné dopady na životní prostředí

"Máte na výběr - vybrat si levnější pěnový prostředek, který není tak dobrý pro životní prostředí, nebo ten dražší, který je lepší pro životní prostředí," řekl americkému deníku čínský podnikatel, který má v Sing-fu továrnu na výrobu lednic. Jeho výrobna donedávna zakázaný plyn používala, protože jinak by prý zkrachovala.

Podle závěrů vyšetřování může mít obnovení produkce CFC-11 čínskými továrnami vážné dopady na životní prostředí a opět rozšířit ozonové díry. "Rozsah tohoto ekologického zločinu je devastující, s obrovským potenciálním dopadem na klima a ozonovou vrstvu," komentoval výsledky šetření výkonný ředitel Environmental Investigation Agency Alexander von Bismarck.

Čína se zatím k problému podle New York Times nevyjádřila, přestože vyšetřovatelé zaslali svá zjištění tamním úřadům. Výsledky výzkumu má k dispozici také sekretariát Montrealského protokolu, který se problémem bude zabývat.

Produkci plynu trichlorfluormethan poprvé omezil na konci 80. let Montrealský protokol, po jehož přijetí se ozonová vrstva měla pomalu obnovovat. Po dalších restrikcích se v posledních letech věřilo, že CFC-11 už ve světě nikdo nevyrábí.

Asijská velmoc je největším znečišťovatelem ovzduší na světě. Jde o důsledek rychlého ekonomického růstu, který země zaznamenala. V poslední době se však snaží boj se znečišťováním ovzduší zintenzivnit. V loňském roce například podle amerického vydání magazínu Forbes uzavřela desítky tisíc továren, které přísné ekologické limity nedodržovaly.

V praxi se však na znečišťování ovzduší do velké míry podílejí drobné podniky, které se čínským úřadům obtížně kontrolují.

Video: Máme se bát ozonové díry? Čeští vědci mají nové informace

K lepšímu pochopení vzniku ozonových děr mohou zásadně přispět výsledky měření týmu badatelů z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

Další zprávy