Zakázaný plyn ničí ozonovou vrstvu. Vědci nevědí, kdo a odkud ho vypouští

Zahraničí Zahraničí
17. 5. 2018 16:10
Někdo vypouští do ovzduší plyn, který narušuje ozonovou vrstvu. Odkud se do atmosféry dostává a kdo a proč ho vypouští, je ale záhadou.
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007
Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007 | Foto: Archiv NASA

Washington - Obnovení ozonové vrstvy, která chrání život na Zemi před UV zářením, je v ohrožení. Někdo z neznámého místa vypouští do ovzduší velké množství plynu, který ji narušuje.

Konkrétně jde o trichlorfluormethan (CFC-11), jehož produkce je po celém světě zakázaná. Odkud se do atmosféry dostává a kdo a proč ho vypouští, je ale záhadou. Vědci se domnívají, že zdroj nebezpečných emisí se nachází někde ve východní Asii.

Výroba CFC-11, který se využíval v aerosolových sprejích nebo například v chladničkách, byla poprvé omezena v roce 1987 Montrealským protokolem. Od roku 2007 už ho nevyráběl prakticky nikdo na světě. Až doposud.

"Jsme jako detektivové, snažíme se pochopit, co se děje a proč," cituje britský list The Guardian Stephena Montzku z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru, který si výskytu plynu v atmosféře všiml jako první. "Dělám tuhle práci už 27 let a tohle je ta nejpřekvapivější věc, kterou jsem kdy viděl. Byl jsem zaskočen," uvedl.

Ozonová díra se v minulosti vlivem znečištění atmosféry zpravidla objevovala nad Antarktidou. Po omezení produkce škodlivých plynů se začala zmenšovat.

Teď ale plyn z neznámého zdroje tento trend vážně ohrozil. Kde se nachází a proč vůbec někdo zakázaný plyn používá, se vědci rozhodli vyšetřit.

Určité množství CFC-11 se do ovzduší může dostat při demolicích starých budov, které mají ještě izolační pěny obsahující tuto chemickou látku. Současné velké množství plynu v atmosféře se ale takto vysvětlit nedá. "Skutečně to vypadá, že ho někdo znovu vyrábí," míní Montzka.

Pokud se odborníkům podaří zdroj odhalit a vypouštění CFC-11 do ovzduší včas zastavit, bude však podle Montzky škoda na ozonové vrstvě minimální.

Video: Vědci náhodou vyrobili enzym, který rozkládá plastové lahve

Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy