Teroristé povraždili v restauraci dvacet rukojmí, ke krveprolití se hlásí Islámský stát

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2016 16:16
Pachatelé vtrhli do restaurace, začali kolem sebe střílet a podle svědků provolávali "Alláhu akbar" (Bůh je veliký). Rychle proti nim zasáhla policie, s níž se dostali do přestřelky. Útok si vyžádal nejméně 28 mrtvých a tři desítky zraněných. Podle místní policie se podařilo během záchranné akce třináct lidí osvobodit. Při osvobození rukojmích bylo nejméně šest útočníků zabito.
Policisté po útoku na restauraci v bangladéšské metropoli Dháce.
Policisté po útoku na restauraci v bangladéšské metropoli Dháce. | Foto: Reuters

Dháka - Útok na restauraci v bangladéšské metropoli Dháce, kterou v pátek večer přepadla skupina ozbrojenců, a osvobozovací operace bezpečnostních sil si vyžádaly nejméně 28 mrtvých. Mezi oběťmi bylo dvacet civilistů, všichni cizinci, především Italové a Japonci. Podle skupiny SITE, která monitoruje islamistické struktury, se k útoku přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Většinu obětí útočníci podle generála Ašrafa Čaudhrího podřezali. Tito lidé zemřeli už v pátek během přepadení restaurace. Potvrdil rovněž, že šest ozbrojenců bezpečnostní síly zabily při osvobozování zbylých rukojmí, a dodal, že jednoho se jim podařilo zadržet živého. Armáda a policie nyní ještě pátrají po možných dalších extremistech, kteří mohli uprchnout a ukrývají se.

K obětem na životech patří ještě dva policisté, kteří zahynuli už v pátek při prudké přestřelce, která se strhla s útočníky krátce po přepadení kavárny.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová sdělila, že mezi oběťmi nebyli žádní Češi. "Událost dál sleduje náš honorární konzul v Dháce a také ambasáda v indickém Dillí," dodala.

Premiérka Šajch Hasína Vadžídová v dnešní reakci tento zločin odsoudila. Zároveň oznámila rozhodný "boj teroristickým útokům, které sužují Bangladéš", a vyzvala lid, aby se k tomuto boji přidal.

Vysoký představitel praporu rychlého nasazení podplukovník Muhammad Masúd uvedl, že objekt restaurace je vyčištěný, ale operace pokračuje, protože se pátrá po možných zbylých útočnících, jichž mohlo být až deset.

Masúd rovněž sdělil, že mezi zacháněnými rukojmími jsou tři cizinci. Jde o dva Srílančany a jednoho Japonce, který utrpěl střelné zranění. Podplukovník dodal, že mezi rukojmími jsou oběti, ale neupřesnil jejich počet ani zda jde o mrtvé nebo o zraněné.

O sedmi Japoncích nemá vláda informace

Japonská vláda v této souvislosti podle agentur sdělila, že v přepadené restauraci bylo kromě zachráněného ještě dalších sedm Japonců, o nichž ale nemá žádné informace.

Pachatelé v pátek vtrhli do jídelny, začali kolem sebe střílet a podle svědků provolávali "Alláhu akbar" (Bůh je veliký). Rychle proti nim zasáhla policie, s níž se dostali do přestřelky.

Do záchranné operace, která začala kolem 7:40 místního času (asi 3:40 SELČ), bylo nasazeno přes sto policistů a vojáků a na místě bylo několik obrněných vozidel. Oblast byla uzavřena, takže nikdo z novinářů se do blízkosti zásahu nedostal.

A zatímco na začátku byla slyšet ohlušující palba, po skončení operace nastalo ticho. Podle svědka, který hovořil z místa pro televizi CNN, nebylo slyšet žádné houkání sanitek.

Dva policisté byli zabiti

Počet ozbrojenců, kteří vtrhli za mohutné střelby kolem deváté večer místního času (asi 17:00 SELČ) do španělské restaurace Holey Artisan, není zatím znám. Podle výpovědi dvou zaměstanců restaurace, jimž se podařilo ve zmatku bezprostředně po přepadení uprchnout, bylo útočníků asi pět až osm. Televize CNN v sobotu informovala, že šlo o mladé muže.

Při přestřelce záhy po útoku bylo již v pátek zraněno přes 30 policistů, z nichž dva zemřeli. Ze zraněných osob v nemocnici je deset v kritickém stavu.

K útoku se již v pátek v noci přihlásila organizace Islámský stát, která posléze zveřejnila drastické fotografie, jež mají podle agentury Amak pocházet z prostor restaurace. Na nich leží v krvi několik lidí pod stolky s nedojedeným jídlem.

Někteří syrští uprchlíci se uchytili v Turecku dobře. Ale válka a prsty Islámského státu dosáhnou i sem. Ne pro všechny jsou džihádisté nepřítelem. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 33 minutami

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Zveřejnil až jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyho letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy