Několikahodinové drama v Kábulu: Útočníci drželi rukojmí, nejméně 43 lidí zemřelo

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2018 11:49
U jedné z vládních budov v afghánské metropoli Kábulu odpálil v pondělí sebevražedný útočník výbušniny umístěné v automobilu, načež do budovy vtrhli další útočníci. Několik hodin trvající incident si vyžádal nejméně 43 mrtvých. O nové bilanci obětí informovalo v úterý tamní ministerstvo zdravotnictví.
Jeden ze zraněných po bombovém útoku.
Jeden ze zraněných po bombovém útoku. | Foto: Reuters

Dalších 29 lidí bylo zraněno, upřesnila mluvčí resortu dřívější odhady. Šlo tak o jeden z nejkrvavějších atentátů v hlavním městě Afghánistánu od začátku roku.

Ozbrojenci v pondělí napadli komplex budov, kde sídlí afghánské ministerstvo veřejných prací a ministerstvo práce a sociálních věcí. U jedné z budov nejprve sebevražedný atentátník odpálil své auto naplněné výbušninami, načež do budovy vtrhli další útočníci.

Ozbrojenci během útoku vzali jako rukojmí desítky lidí a osm hodin sváděli boj s členy bezpečnostních sil. Někteří zaměstnanci se zabarikádovali ve svých kancelářích, další ozbrojenci zastřelili. Příslušníkům bezpečnostních složek se nakonec podařilo osvobodit více než 350 civilistů.

Podle přítomných novinářů se z místa ozývaly četné výbuchy a nad komplexem, nad nímž létaly dvě vojenské helikoptéry, se vznášel velký černý dým. Afghánské bezpečnostní složky tři ze čtyř útočníků zabili, čtvrtý sebevražedný atentátník zahynul sám v autě, v němž byly umístěny výbušniny a které útok odstartovalo.

Policie v pondělí místo incidentu na východě Kábulu zcela uzavřela. Policejní mluvčí Mudžáhid uvedl, že po setmění střelba ustala a těžce vyzbrojení strážci zákona procházeli obsazené budovy místnost po místnosti. 

Po útoku bylo v objektu nalezeno 43 mrtvých, z toho tři těla patří podle afghánského ministerstva zdravotnictví ozbrojencům, kteří byli zneškodněni během pondělních bojů. O život přišlo také 39 civilistů a jeden policista.

"Vtrhli dovnitř a na každého stříleli. Stříleli i přes zavřené dveře. Pokud jim někdo přišel do cesty, zastřelili ho," popsal útok podle agentury AP vládní zaměstnanec Abdul Džalíl, který při útoku utrpěl zranění.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podobné akce ale mívají na svědomí radikálové z islamistického hnutí Tálibán nebo ozbrojenci z místní odnože Islámského státu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid nicméně agentuře AFP řekl, že "nemá s útočníky nic společného".

Povstalecké hnutí Tálibán bojuje proti afghánské vládě a mezinárodním jednotkám od konce roku 2001, kdy jeho vládu svrhla americká invaze. Útoky rebelů v přísně střežené metropoli jsou méně časté než kupříkladu na neklidném jihu Afghánistánu, ale stávají se. Jde zpravidla o sofistikované akce, do nichž je zapojen větší počet útočníků. Pondělní útok je letos v afghánském hlavním městě již 22., dohromady při nich v tomto roce přišlo o život více než 500 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy