Několikahodinové drama v Kábulu: Útočníci drželi rukojmí, nejméně 43 lidí zemřelo

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2018 11:49
U jedné z vládních budov v afghánské metropoli Kábulu odpálil v pondělí sebevražedný útočník výbušniny umístěné v automobilu, načež do budovy vtrhli další útočníci. Několik hodin trvající incident si vyžádal nejméně 43 mrtvých. O nové bilanci obětí informovalo v úterý tamní ministerstvo zdravotnictví.
Jeden ze zraněných po bombovém útoku.
Jeden ze zraněných po bombovém útoku. | Foto: Reuters

Dalších 29 lidí bylo zraněno, upřesnila mluvčí resortu dřívější odhady. Šlo tak o jeden z nejkrvavějších atentátů v hlavním městě Afghánistánu od začátku roku.

Ozbrojenci v pondělí napadli komplex budov, kde sídlí afghánské ministerstvo veřejných prací a ministerstvo práce a sociálních věcí. U jedné z budov nejprve sebevražedný atentátník odpálil své auto naplněné výbušninami, načež do budovy vtrhli další útočníci.

Ozbrojenci během útoku vzali jako rukojmí desítky lidí a osm hodin sváděli boj s členy bezpečnostních sil. Někteří zaměstnanci se zabarikádovali ve svých kancelářích, další ozbrojenci zastřelili. Příslušníkům bezpečnostních složek se nakonec podařilo osvobodit více než 350 civilistů.

Podle přítomných novinářů se z místa ozývaly četné výbuchy a nad komplexem, nad nímž létaly dvě vojenské helikoptéry, se vznášel velký černý dým. Afghánské bezpečnostní složky tři ze čtyř útočníků zabili, čtvrtý sebevražedný atentátník zahynul sám v autě, v němž byly umístěny výbušniny a které útok odstartovalo.

Policie v pondělí místo incidentu na východě Kábulu zcela uzavřela. Policejní mluvčí Mudžáhid uvedl, že po setmění střelba ustala a těžce vyzbrojení strážci zákona procházeli obsazené budovy místnost po místnosti. 

Po útoku bylo v objektu nalezeno 43 mrtvých, z toho tři těla patří podle afghánského ministerstva zdravotnictví ozbrojencům, kteří byli zneškodněni během pondělních bojů. O život přišlo také 39 civilistů a jeden policista.

"Vtrhli dovnitř a na každého stříleli. Stříleli i přes zavřené dveře. Pokud jim někdo přišel do cesty, zastřelili ho," popsal útok podle agentury AP vládní zaměstnanec Abdul Džalíl, který při útoku utrpěl zranění.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podobné akce ale mívají na svědomí radikálové z islamistického hnutí Tálibán nebo ozbrojenci z místní odnože Islámského státu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid nicméně agentuře AFP řekl, že "nemá s útočníky nic společného".

Povstalecké hnutí Tálibán bojuje proti afghánské vládě a mezinárodním jednotkám od konce roku 2001, kdy jeho vládu svrhla americká invaze. Útoky rebelů v přísně střežené metropoli jsou méně časté než kupříkladu na neklidném jihu Afghánistánu, ale stávají se. Jde zpravidla o sofistikované akce, do nichž je zapojen větší počet útočníků. Pondělní útok je letos v afghánském hlavním městě již 22., dohromady při nich v tomto roce přišlo o život více než 500 lidí.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy