Ozbrojenci zaútočili na sídlo ministerstva zahraničí Libye. Tři lidé zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2018 17:56
Sídlo libyjského ministerstva zahraničí v metropoli Tripolisu se v úterý stalo terčem útoku sebevražedného atentátníka a dalších ozbrojenců. Nejméně tři lidé při tom zahynuli a jednadvacet dalších utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nejmenované libyjské bezpečnostní činitele.
Útok na sídlo ministerstva zahraničí v Tripolisu.
Útok na sídlo ministerstva zahraničí v Tripolisu. | Foto: Reuters

V místě, kde ministerstvo sídlí, se podle libyjské televize ozvala minimálně jedna exploze a také střelba. 

Zdroje z ministerstva zahraničí a vnitra libyjské televizi řekly, že útok provedli tři ozbrojenci. Nejprve jeden odpálil výbušniny v autě. Druhého podle bezpečnostního zdroje AP policisté zastřelili, než stačil aktivovat výbušninu ve své vestě. O osudu třetího se agentura nezmínila. Podle svědků byla nad budovou patrná oblaka dýmu.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle zprávy agentury AP však atentát nese rysy násilných činů teroristické skupiny Islámský stát (IS).

Ministr zahraničí vlády, která sídlí v Tripolisu, Muhammad Táhá Sijála podle AFP na odpolední tiskové konferenci upřesnil, že mezi mrtvými je ředitel jednoho oddělení ministerstva. Bezpečnostní zdroje agentury AP tvrdily, že jednou z obětí je vůdce milice Revoluční brigáda Abdar Rahmán Mazugí.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Libyjské národní armády (LNA) generála Chalífy Haftara, neuznává vládu v Tripolisu, jež má podporu OSN.

Listopadová mezinárodní konference o budoucnosti Libye, na níž se po půl roce opět sešli lídři obou znesvářených táborů libyjského konfliktu, skončila bez dohody. Politického a bezpečnostního zmatku v zemi využívají džihádistické skupiny, které v posledních letech uskutečnily mnoho krvavých útoků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy