Ozbrojenci zaútočili na sídlo ministerstva zahraničí Libye. Tři lidé zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2018 17:56
Sídlo libyjského ministerstva zahraničí v metropoli Tripolisu se v úterý stalo terčem útoku sebevražedného atentátníka a dalších ozbrojenců. Nejméně tři lidé při tom zahynuli a jednadvacet dalších utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nejmenované libyjské bezpečnostní činitele.
Útok na sídlo ministerstva zahraničí v Tripolisu.
Útok na sídlo ministerstva zahraničí v Tripolisu. | Foto: Reuters

V místě, kde ministerstvo sídlí, se podle libyjské televize ozvala minimálně jedna exploze a také střelba. 

Zdroje z ministerstva zahraničí a vnitra libyjské televizi řekly, že útok provedli tři ozbrojenci. Nejprve jeden odpálil výbušniny v autě. Druhého podle bezpečnostního zdroje AP policisté zastřelili, než stačil aktivovat výbušninu ve své vestě. O osudu třetího se agentura nezmínila. Podle svědků byla nad budovou patrná oblaka dýmu.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle zprávy agentury AP však atentát nese rysy násilných činů teroristické skupiny Islámský stát (IS).

Ministr zahraničí vlády, která sídlí v Tripolisu, Muhammad Táhá Sijála podle AFP na odpolední tiskové konferenci upřesnil, že mezi mrtvými je ředitel jednoho oddělení ministerstva. Bezpečnostní zdroje agentury AP tvrdily, že jednou z obětí je vůdce milice Revoluční brigáda Abdar Rahmán Mazugí.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Libyjské národní armády (LNA) generála Chalífy Haftara, neuznává vládu v Tripolisu, jež má podporu OSN.

Listopadová mezinárodní konference o budoucnosti Libye, na níž se po půl roce opět sešli lídři obou znesvářených táborů libyjského konfliktu, skončila bez dohody. Politického a bezpečnostního zmatku v zemi využívají džihádistické skupiny, které v posledních letech uskutečnily mnoho krvavých útoků.

 

Právě se děje

Další zprávy