Ozbrojenci v Mexiku napadli skupinu domorodců, 15 z nich zavraždili

ČTK ČTK
23. 6. 2020 11:34
Patnáct lidí, z toho dvě ženy, brutálně zavraždila skupina ozbrojenců na jihu Mexika ve státě Oaxaca. Podle místních médií byl příčinou nedělního útoku, při němž byly oběti mučeny a upáleny zaživa, dlouhodobý spor místních zločineckých skupin o hegemonii v oblasti strategické pro obchod s kradeným palivem či pro pašování migrantů.
Mexická policie - ilustrační foto.
Mexická policie - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle deníku El Universal šlo o střet skupin, z nichž jedna podporuje místního starostu a druhá jeho vedení neuznává.

Úřady městečka San Mateo del Mar, v jehož katastru se masakr odehrál, uvedly, že střety ozbrojených skupin nejsou v oblasti neobvyklé. Nicméně tuto událost označily za "bezprecedentní" a vyzvaly i federální vládu, aby čin vyšetřila. Také mexická komise pro lidská práva vyzvala vládu, aby v regionu zajistila ochranu obyvatel, a uvedla, že na zintenzivnění násilností v oblasti upozorňovala už dříve.

Starosta San Matea Bernardino Ponce uvedl, že díky zásahu policie se podařilo zabránit ještě většímu masakru, zachránit se ale podařilo jen dva lidi z napadené skupiny. Starosta také novinářům sdělil jména šesti podezřelých, včetně jedné ženy, kteří podle něj útok provedli.

Asociace místního domorodého obyvatelstva viní místního starostu a jeho spojence, místního vlivného podnikatele Jorgeho Arroya, z napojení na kriminální skupiny, které podle sdružení terorizují místní indiánské obyvatelstvo. Právě to se stalo terčem útoku, jenž se odehrál v neděli. Starosta obvinění odmítá.

Podle deníku El Universal byl Ponce zvolen starostou San Matea loni v říjnu ve sporných volbách, které provázelo násilí i pálení volebních uren.

Prokuratura státu Oaxaca už zahájila vyšetřování útoku na obec Huazantlán del Río, který se odehrál v noci z neděle na pondělí. Zatím není jasné, co mu předcházelo a co bylo jeho bezprostřední příčinou. Místní média v této souvislosti připomněla, že začátkem května byl ve stejné obci zavražděn jeden z předáků místní samosprávy. Ze zosnování jeho vraždy obvinila domorodá komunita starostu Ponceho.

 

Právě se děje

Další zprávy