reklama
 
 

Zdravotní sestry jsou v pořádku, popřely Filipíny únos

Aktualizováno 17. 3. 2015 9:54
Podle nejmenovaného představitele libyjských milic měly být uneseny za bílého dne z nemocnice ve městě Syrta asi 500 kilometrů východně od Tripolisu.

Tripolis - Neznámí ozbrojenci v pondělí za bílého dne unesli z nemocnice v libyjské Syrtě čtyři filipínské zdravotní sestry, napsala agentura AP s odvoláním na nejmenovaného libyjského představitele, člena milic, který v oblasti bojuje proti islamistům.

Filipínská vláda ovšem informaci popírá.

Podle Manily se velvyslanectví v Tripolisu podařilo s jednou ze zdravotnic navázat kontakt a zjistit, že všechny ženy jsou v pořádku.

"Jeden z jejich místních přátel je nyní převáží z jejich ubytovny na bezpečnější místo. Naše velvyslanectví v Tripolisu tuto informaci ověřilo a můžeme říci, že tito čtyři občané Filipín nebyli uneseni. Náš chargé d´affaires s jednou z nich hovořil a jsou prý všichni v pořádku," sdělil mluvčí filipínského ministerstva zahraničí Charles Jose.

Od 6. března je v Libyi pohřešováno devět pracovníků ropného pole Ghaní. Je mezi nimi i jeden Čech a také několik Filipínců.

Radikálové z Islámského státu

Počátkem měsíce nejspíš radikálové napojení na hnutí Islámský stát (IS) unesli při útoku na libyjské ropné pole Ghaní dalších devět lidí, mezi nimi i českého občana.

Syrta, která leží asi 500 kilometrů východně od Tripolisu, je v rukou islamistických milic včetně hnutí Ansar aš-Šaría. Právě v tomto městě byla v prosinci a v lednu rovněž unesena skupina koptských křesťanů. Později ozbrojenci z IS zveřejnili na internetu video, na němž bylo zachyceno stětí těchto rukojmí.

V Libyi vládne chaos rozpoutaný skupinami, které se v roce 2011 podílely na svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Ty odmítají složit zbraně a bojují mezi sebou i proti armádě o území, která po revoluci ovládly.

Země má dva parlamenty a vlády, které nespolupracují. Mezinárodní uznání má vláda vzniklá po loňských volbách. Sídlí ale v Tobrúku, zatímco kabinet, který odmítl odstoupit, v Tripolisu.

autor: ČTK | 16. 3. 2015 20:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama