Ozbrojenci udeřili na hotely v Keni, povraždili desítky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2014 13:10
Vláda z krvavého útoku podezírá somálské islamisty z milic al-Šabáb.
Al-Šabáb podniká výpady na keňské území poměrně často.
Al-Šabáb podniká výpady na keňské území poměrně často. | Foto: Reuters

Mombasa - Bezmála padesát lidí zemřelo v Keni při útoku somálských ozbrojenců. Ti v turistickém letovisku Mpeketoni na pobřeží Indického oceánu přepadli policejní stanici a banku a podpálili také několik hotelů.

"Bilance stoupla na 48 mrtvých," napsal Červený kříž na svém účtu na Twitteru a zvýšil tak doposud uváděnou bilanci 34 obětí.

Jeden z příslušníků místní policie vyjádřil obavy, že počet obětí ještě poroste, protože úřady "stále pátrají po dalších tělech". Agentura Reuters sdělila, že 25 lidí utrpělo zranění, převážně střelné rány.

Somálští radikálové z islamistického hnutí Šabáb
Somálští radikálové z islamistického hnutí Šabáb | Foto: Reuters

Masakr v době fotbalového zápasu

K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, keňské úřady ale mají podezření, že za ním stojí somálští islamisté z hnutí al-Šabáb. Bezpečnostní složky však zatím prý v souvislosti s útoky nikoho nezadržely.

Drama ve třicetitisícovém městě Mpeketoni poblíž ostrova Lamu na pobřeží Indického oceánu začalo v neděli ve 20:00 místního času, kdy podle úřadů mnoho lidí sedělo u televize a sledovalo mistrovství světa ve fotbale.

Do města vjely dvě dodávky s asi pěti desítkami ozbrojenců, kteří zaútočili na místní hotely - nejméně tři z nich zapálili a oheň založili také na benzinové pumpě. Požár zachvátil i policejní stanici, odkud útočníci podle serveru BBC získali zbraně a auta. Mnoho obyvatel Mpeketoni prý před násilnostmi uteklo do okolních lesů.

Podle mluvčího keňské armády Emmanuela Chirchira útočníci také stříleli po lidech v ulicích a pak uprchli. Násilnosti, které se setkaly jen s malým odporem keňských bezpečnostních sil, trvaly až do dnešních časných ranních hodin, napsala agentura AP.

Chladnokrevné vraždění

Nejmenovaný policejní velitel popsal jeden z útoků, který se v noci na dnešek zaměřil na hotel Breeze View, v němž lidé sledovali fotbalový šampionát. Ozbrojenci prý odtáhli muže stranou a donutili ženy, aby se dívaly, zatímco oni muže chladnokrevně povraždili. Útočníci údajně ženám řekli, že takovéto věci provádějí keňští vojáci se somálskými muži v Somálsku.

Milice bojují proti somálské vládě ve snaze zavést v zemi přísnou formu islámského práva šaría.

Spáchaly již několik teroristických útoků na území Keni v odvetě za keňskou účast na vojenské mezinárodní misi, kterou na pomoc vládě v Somálsku vyslala Africká unie. Nejkrvavější bylo loňské přepadení obchodního centra Westgate v Nairobi, při němž zemřelo 67 lidí.

V květnu řada západních zemí kvůli zhoršené bezpečnostní situaci varovala své občany, aby do Keni nejezdili. Upozornění se tehdy týkalo právě pobřežních oblastí v okolí přístavu Mombasa. Velká Británie dokonce své turisty evakuovala.

Oblast Lamu, která byla dějištěm nedělního útoku, navštěvují podle agentury AP převážně domácí turisté; cizinců přijíždí málo.

Lamu, které je na seznamu kulturních památek UNESCO, je nejstarším trvale osídleným městem země a využívali ho jako přístav od 14. století arabští obchodníci. Důvodem poklesu zájmu o město byla mimo jiné série únosů zahraničních turistů v regionu v roce 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy