Ozbrojenci dál drží rukojmí na policejní stanici v Jerevanu, demonstranti se střetli s policií

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2016 21:19
Potyčky pořádkových sil s demonstranty vypukly u policejní strážnice v arménském hlavním městě Jerevanu, kde od neděle ozbrojenci zadržují rukojmí. Skupina útočníků spjatá s radikální opozicí žádá osvobození opozičního předáka Žirajra Sefiljana, demisi prezidenta Serže Sargsjana a vytvoření nové vlády. Úřady od té doby s útočníky vyjednávají a ujišťují, že usilují o nenásilné vyřešení situace. Doposud byli propuštěni čtyři rukojmí, další čtyři ale ozbrojenci zadržují, mezi nimi i druhého nejvyššího představitele arménské policie.
Arménské bezpečnostní zdroje uvádějí, že s útočníky v obsazené policejní budově vyjednávají.
Arménské bezpečnostní zdroje uvádějí, že s útočníky v obsazené policejní budově vyjednávají. | Foto: Reuters

Jerevan - U policejní strážnice v arménském hlavním městě Jerevanu, kde od neděle ozbrojenci zadržují rukojmí, vypukly potyčky pořádkových sil s demonstranty a byla slyšet střelba. Demonstranti po policistech házeli kameny, informovala dnes večer ruská agentura TASS.

"Několik lidí bylo zraněno. Policejní těžkooděnci v rozvinutém útvaru buší pendreky do štítů," popisoval zpravodaj z místa událostí. Dodal, že ještě před střetem opoziční poslanec vybízel demonstranty ke zdrženlivosti a uvážlivému přístupu.

Útočníci stále drží čtyři rukojmí

Skupina ozbrojených útočníků v neděli obsadila policejní stanici v Jerevanu a zadržuje tam několik policistů jako rukojmí. K útoku se přihlásila skupina spjatá s radikální opozicí. Žádá osvobození opozičního předáka Žirajra Sefiljana, demisi prezidenta Serže Sargsjana a vytvoření nové vlády. Úřady od té doby s útočníky vyjednávají a ujišťují, že usilují o nenásilné vyřešení situace.

Výsledkem dosavadního vyjednávání s útočníky bylo propuštění čtyř rukojmích. Další čtyři ale zůstávají v zajetí. Mezi rukojmími je i druhý nejvýše postavený muž arménského policejního sboru Vardan Jegiazarjan a zástupce náčelníka jerevanské policie Valerij Osipjan.

Sefiljan, k němuž se útočníci hlásí, stojí v čele opoziční skupiny, která podle analytiků nemá v zemi příliš velkou podporu. Bývalý vojenský velitel byl v červnu zadržen za nezákonné držení zbraní a podněcování nestability. Loni byl krátce zadržen kvůli pokusu o státní převrat, ale byl osvobozen. V roce 2006 byl zatčen a uvězněn na 18 měsíců kvůli výzvám k násilnému svržení vlády.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy