Ozbrojenci dál drží rukojmí na policejní stanici v Jerevanu, demonstranti se střetli s policií

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2016 21:19
Potyčky pořádkových sil s demonstranty vypukly u policejní strážnice v arménském hlavním městě Jerevanu, kde od neděle ozbrojenci zadržují rukojmí. Skupina útočníků spjatá s radikální opozicí žádá osvobození opozičního předáka Žirajra Sefiljana, demisi prezidenta Serže Sargsjana a vytvoření nové vlády. Úřady od té doby s útočníky vyjednávají a ujišťují, že usilují o nenásilné vyřešení situace. Doposud byli propuštěni čtyři rukojmí, další čtyři ale ozbrojenci zadržují, mezi nimi i druhého nejvyššího představitele arménské policie.
Arménské bezpečnostní zdroje uvádějí, že s útočníky v obsazené policejní budově vyjednávají.
Arménské bezpečnostní zdroje uvádějí, že s útočníky v obsazené policejní budově vyjednávají. | Foto: Reuters

Jerevan - U policejní strážnice v arménském hlavním městě Jerevanu, kde od neděle ozbrojenci zadržují rukojmí, vypukly potyčky pořádkových sil s demonstranty a byla slyšet střelba. Demonstranti po policistech házeli kameny, informovala dnes večer ruská agentura TASS.

"Několik lidí bylo zraněno. Policejní těžkooděnci v rozvinutém útvaru buší pendreky do štítů," popisoval zpravodaj z místa událostí. Dodal, že ještě před střetem opoziční poslanec vybízel demonstranty ke zdrženlivosti a uvážlivému přístupu.

Útočníci stále drží čtyři rukojmí

Skupina ozbrojených útočníků v neděli obsadila policejní stanici v Jerevanu a zadržuje tam několik policistů jako rukojmí. K útoku se přihlásila skupina spjatá s radikální opozicí. Žádá osvobození opozičního předáka Žirajra Sefiljana, demisi prezidenta Serže Sargsjana a vytvoření nové vlády. Úřady od té doby s útočníky vyjednávají a ujišťují, že usilují o nenásilné vyřešení situace.

Výsledkem dosavadního vyjednávání s útočníky bylo propuštění čtyř rukojmích. Další čtyři ale zůstávají v zajetí. Mezi rukojmími je i druhý nejvýše postavený muž arménského policejního sboru Vardan Jegiazarjan a zástupce náčelníka jerevanské policie Valerij Osipjan.

Sefiljan, k němuž se útočníci hlásí, stojí v čele opoziční skupiny, která podle analytiků nemá v zemi příliš velkou podporu. Bývalý vojenský velitel byl v červnu zadržen za nezákonné držení zbraní a podněcování nestability. Loni byl krátce zadržen kvůli pokusu o státní převrat, ale byl osvobozen. V roce 2006 byl zatčen a uvězněn na 18 měsíců kvůli výzvám k násilnému svržení vlády.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy