Ozbrojenci dál drží rukojmí na policejní stanici v Jerevanu, demonstranti se střetli s policií

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2016 21:19
Potyčky pořádkových sil s demonstranty vypukly u policejní strážnice v arménském hlavním městě Jerevanu, kde od neděle ozbrojenci zadržují rukojmí. Skupina útočníků spjatá s radikální opozicí žádá osvobození opozičního předáka Žirajra Sefiljana, demisi prezidenta Serže Sargsjana a vytvoření nové vlády. Úřady od té doby s útočníky vyjednávají a ujišťují, že usilují o nenásilné vyřešení situace. Doposud byli propuštěni čtyři rukojmí, další čtyři ale ozbrojenci zadržují, mezi nimi i druhého nejvyššího představitele arménské policie.
Arménské bezpečnostní zdroje uvádějí, že s útočníky v obsazené policejní budově vyjednávají.
Arménské bezpečnostní zdroje uvádějí, že s útočníky v obsazené policejní budově vyjednávají. | Foto: Reuters

Jerevan - U policejní strážnice v arménském hlavním městě Jerevanu, kde od neděle ozbrojenci zadržují rukojmí, vypukly potyčky pořádkových sil s demonstranty a byla slyšet střelba. Demonstranti po policistech házeli kameny, informovala dnes večer ruská agentura TASS.

"Několik lidí bylo zraněno. Policejní těžkooděnci v rozvinutém útvaru buší pendreky do štítů," popisoval zpravodaj z místa událostí. Dodal, že ještě před střetem opoziční poslanec vybízel demonstranty ke zdrženlivosti a uvážlivému přístupu.

Útočníci stále drží čtyři rukojmí

Skupina ozbrojených útočníků v neděli obsadila policejní stanici v Jerevanu a zadržuje tam několik policistů jako rukojmí. K útoku se přihlásila skupina spjatá s radikální opozicí. Žádá osvobození opozičního předáka Žirajra Sefiljana, demisi prezidenta Serže Sargsjana a vytvoření nové vlády. Úřady od té doby s útočníky vyjednávají a ujišťují, že usilují o nenásilné vyřešení situace.

Výsledkem dosavadního vyjednávání s útočníky bylo propuštění čtyř rukojmích. Další čtyři ale zůstávají v zajetí. Mezi rukojmími je i druhý nejvýše postavený muž arménského policejního sboru Vardan Jegiazarjan a zástupce náčelníka jerevanské policie Valerij Osipjan.

Sefiljan, k němuž se útočníci hlásí, stojí v čele opoziční skupiny, která podle analytiků nemá v zemi příliš velkou podporu. Bývalý vojenský velitel byl v červnu zadržen za nezákonné držení zbraní a podněcování nestability. Loni byl krátce zadržen kvůli pokusu o státní převrat, ale byl osvobozen. V roce 2006 byl zatčen a uvězněn na 18 měsíců kvůli výzvám k násilnému svržení vlády.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy