reklama
 
 

Ozbrojenci napadli na západě Ukrajiny turisty. Pravý sektor, je přesvědčen gubernátor

11. 1. 2016 20:52
Několik lidí skončilo v nemocnici po incidentu na západě Ukrajiny. Do jednoho z tamních horských hotelů podle médií v noci na neděli vtrhla skupina ozbrojenců. A když nedostali, co žádali, strhla se rvačka. Podle gubernátora jde o stoupence krajně pravicového Pravého sektoru. Na realitu, že lidé, kteří se označují za příslušníky Pravého sektoru, přepadávají horské chaty a vybírají výpalné, si stěžují i majitelé dalších turistických objektů.

Kyjev - Nejméně pět ozbrojenců napadlo v neděli turisty a personál horského hotelu na západě Ukrajiny.

Incident se podle serveru Holos Karpat stal v noci na neděli v hotelu Chata Magnata v obci Jasiňa. Nad ránem vpadlo do horského ubytovacího zařízení zhruba pět lidí v maskáčích a požadovali pohoštění.

Když je personál odmítl obsloužit, zbili nezvaní hosté kuchaře, barmana a napadali také turisty, kteří se je pokoušeli bránit.

"Když je příslušník ochranky napomenul, byl zbit a je nyní v nemocnici v kritickém stavu. Kuchaři zlomili nohu a zaútočili také na hosty v restauraci. Poté, co majitel objektu přijel s vlastní zbraní, podařilo se mu útočníky s pomocí místních obyvatel spoutat ještě před příjezdem policie," citoval server Ukrajinska pravda očitého svědka.

Podle policejních zdrojů skončili v nemocnici se zlomeninami, pohmožděninami i střelným poraněním čtyři lidé.

Server vesti.ua citoval ženu, podle níž útočníci vtrhli nad ránem do hotelu a požadovali "jídlo a vodku". "Do rána křičeli a kuchaři vyhrožovali zbraní. Pak rozpoutali bitku a křičeli, že jsou z Pravého sektoru a že za nás bojovali... Kuchaře s pistolí u spánku nutili zpívat hymnu. Ten přitom pochází z Tádžikistánu... Stříleli pod okny. Ochranka se bránila lopatami," vylíčila.

Útočníci skončili v rukou policie.

Vedení Pravého sektoru zatím informace o incidentu nekomentovalo. Zdroje z politické strany pouze uvedly, že objekt, ve kterém se odehrál, patří přesídlencům z Donbasu.

Škodí image Zakarpatí, zlobí se gubernátor

Obdobné případy nejsou výjimkou. I majitelé dalších turistických objektů tvrdí, že lidé, kteří se označují za příslušníky Pravého sektoru, přepadávají horské chaty a vybírají výpalné. Dosud se to však obešlo bez použití střelných zbraní.

Gubernátor Zakarpatské oblasti Hennadij Moskal je přesvědčen, že šlo skutečně o lidi blízké krajně pravicové straně. "Škodí image Zakarpatí a odpuzují turisty," uvedl.

Podle něj jde o bandity, kteří páchají kriminální činnost pod rouškou obránců Ukrajiny. Místní média uvedla, že zadržení útočníci pocházejí z Kyjeva a Ivanofrankivské oblasti sousedící se Zakarpatskou a v minulosti se aktivně účastnili ozbrojených operací na východě země.

"Už podruhé se Pravý sektor dopustil v Zakarpatí brutální provokace s použitím střelných zbraní. Má to negativní politické i ekonomické následky. Všechno se to uskutečňuje na hranici se čtyřmi státy Evropské unie, které pomáhají Ukrajině při obraně před ruskou agresí na Donbasu," uvedl gubernátor na svém webu. Zdůraznil, že zatímco stovky tisíc obyvatel oblasti hledají obživu v zahraničí, příslušníci Pravého sektoru maří veškeré pokusy o oživení ekonomiky v chudé, ale turisticky atraktivní oblasti.

Vzpomínky na Mukačevo

Negativní dopad na turistickou image západní části Ukrajiny, která v minulosti byla součástí Československa, měl podle gubernátora už loňský incident v Mukačevu, kdy příslušníci Pravého sektoru rozpoutali krvavou přestřelku kvůli údajnému přerozdělování zisku z přeshraničního pašování. Několik osob tehdy bylo zabito a zraněno, přičemž části útočníků se podařilo uprchnout a schovat se v horách.

Střelba na horské základně podle politika může odradit tisíce lidí, včetně cizinců, kteří do Zakarpatí jezdí na zimní rekreaci.

"Zakarpatsku to nesmírně škodí. O incidentu informují maďarská, slovenská, rumunská i česká média. Turisté z Francie, kteří v rekreačním středisku Dragobrat odpočívali, okamžitě opustili místo," uvedl. Už v minulosti přitom tvrdil, že pod rouškou Pravého sektoru vznikají "kapesní armády" oligarchů a politiků, kteří si s jejich pomocí zajišťují moc. "Chodí po okresech a mlátí lidi. Kdo jim dovolil nosit zbraně ukradené v oblasti ´protiteroristické operace" a jezdit v kuklách a ukradených autech jako nějací somálští piráti," uvedl v rozhovoru pro list Fakty.

Pravý sektor vznikl v době povstání proti bývalému politickému režimu na Ukrajině koncem roku 2013. Jeho příslušníci byli výraznou oporou povstalců v době střetů na Majdanu a později při tzv. protiteroristické operaci proti separatistům na východě Ukrajiny. Nyní jde o politickou stranu, která nemá výraznější podporu obyvatel.

autor: Alexandra Malachovská | 11. 1. 2016 20:52

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama