Posel z daleké minulosti. Zemi minul Oumuamua, první odhalený objekt z jiné sluneční soustavy

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 11. 2017 13:27
Má neobvyklý tvar a rotuje nesmírnou rychlostí. Vědci potvrdili, že kolem Země proletělo první odhalené vesmírné těleso z jiné sluneční soustavy. Nese název Oumuamua.
Posel z daleké minulosti. Zemi minul asteroid Oumuamua, první odhalený objekt z jiné sluneční soustavy | Video: ESA

Paříž - Toulal se vesmírem možná stovky milionů let, než zavítal do naší sluneční soustavy. Kolem Země prolétl v polovině října a nyní vědci zjistili, že šlo o vůbec první zaznamenaný objekt z jiného solárního systému.

Nese název Oumuamua, je načervenalý, úzký a asi 400 metrů dlouhý.

Poprvé ho zachytil teleskop na americké Havaji jen jako mlhavou, rychle se pohybující tečku na obloze. Vědci se domnívali, že jde o kometu nebo asteroid. Z omylu je ale vyvedla neobvyklá dráha, po které se předmět rychlostí kolem 100 000 kilometrů v hodině pohyboval.

Zaměřili na něj hned několik teleskopů, aby ho stihli prozkoumat dřív, než naši galaxii zase opustí. Jejich poznatky v pondělí vydal odborný časopis Nature.

Oumuamua je skutečně návštěvník z jiného světa. Něco takového astronomové nikdy předtím neviděli.

Jeho tmavě červený odstín způsobilo miliony let trvající záření kosmických paprsků. Otáčí se kolem své osy každých 7,3 hodiny. Je skalnatý a pravděpodobně obsahuje hodně kovu. Také neobvyklý podlouhlý tvar dokazuje, že objekt pochází z dalekého vesmíru. Je desetkrát delší než širší.

To všechno způsobuje, že při rychlém otáčení dochází k dramatickým změnám jeho jasu.

Mezinárodní astronomická unie kvůli němu zprvu musela vytvořit novou kategorii vesmírných objektů: mezihvězdný asteroid. Jméno Oumuamua, které získal později, znamená podle americké stanice CNN v havajštině "posel přicházející z dávné minulosti".

Nebezpeční návštěvníci

"Desítky let jsme si mysleli, že takovéto objekty z jiného světa mohou existovat poblíž naší sluneční soustavy. Teď máme poprvé přímý důkaz," cituje televizní stanice výzkumníka Thomase Zurbuchena z NASA. "Tento historický objev otevírá nové možnosti zkoumání vzniku solárních systémů mimo ten náš."

Vědci předpokládají, že každý rok do naší sluneční soustavy zavítá až 10 neznámých těles z dalekého vesmíru. Jenže proletí takovou rychlostí, že je teleskopy nestihnou ani zaznamenat.

Oumuamua podle nich plul stovky milionů let naší galaxií, než se k Zemi přiblížil. Případný náraz do naší planety by měl větší následky než střet s jakýmkoliv tělesem ze sluneční soustavy.

"Máme obrovské štěstí, že se náš teleskop zaměřil ve správný čas na správné místo, aby zachytil tento historický okamžik," uvedl ve svém prohlášení důstojník planetární obrany NASA Lindley Johnson.

 

Právě se děje

Další zprávy