Posel z daleké minulosti. Zemi minul Oumuamua, první odhalený objekt z jiné sluneční soustavy

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 11. 2017 13:27
Má neobvyklý tvar a rotuje nesmírnou rychlostí. Vědci potvrdili, že kolem Země proletělo první odhalené vesmírné těleso z jiné sluneční soustavy. Nese název Oumuamua.
Posel z daleké minulosti. Zemi minul asteroid Oumuamua, první odhalený objekt z jiné sluneční soustavy | Video: ESA

Paříž - Toulal se vesmírem možná stovky milionů let, než zavítal do naší sluneční soustavy. Kolem Země prolétl v polovině října a nyní vědci zjistili, že šlo o vůbec první zaznamenaný objekt z jiného solárního systému.

Nese název Oumuamua, je načervenalý, úzký a asi 400 metrů dlouhý.

Poprvé ho zachytil teleskop na americké Havaji jen jako mlhavou, rychle se pohybující tečku na obloze. Vědci se domnívali, že jde o kometu nebo asteroid. Z omylu je ale vyvedla neobvyklá dráha, po které se předmět rychlostí kolem 100 000 kilometrů v hodině pohyboval.

Zaměřili na něj hned několik teleskopů, aby ho stihli prozkoumat dřív, než naši galaxii zase opustí. Jejich poznatky v pondělí vydal odborný časopis Nature.

Oumuamua je skutečně návštěvník z jiného světa. Něco takového astronomové nikdy předtím neviděli.

Jeho tmavě červený odstín způsobilo miliony let trvající záření kosmických paprsků. Otáčí se kolem své osy každých 7,3 hodiny. Je skalnatý a pravděpodobně obsahuje hodně kovu. Také neobvyklý podlouhlý tvar dokazuje, že objekt pochází z dalekého vesmíru. Je desetkrát delší než širší.

To všechno způsobuje, že při rychlém otáčení dochází k dramatickým změnám jeho jasu.

Mezinárodní astronomická unie kvůli němu zprvu musela vytvořit novou kategorii vesmírných objektů: mezihvězdný asteroid. Jméno Oumuamua, které získal později, znamená podle americké stanice CNN v havajštině "posel přicházející z dávné minulosti".

Nebezpeční návštěvníci

"Desítky let jsme si mysleli, že takovéto objekty z jiného světa mohou existovat poblíž naší sluneční soustavy. Teď máme poprvé přímý důkaz," cituje televizní stanice výzkumníka Thomase Zurbuchena z NASA. "Tento historický objev otevírá nové možnosti zkoumání vzniku solárních systémů mimo ten náš."

Vědci předpokládají, že každý rok do naší sluneční soustavy zavítá až 10 neznámých těles z dalekého vesmíru. Jenže proletí takovou rychlostí, že je teleskopy nestihnou ani zaznamenat.

Oumuamua podle nich plul stovky milionů let naší galaxií, než se k Zemi přiblížil. Případný náraz do naší planety by měl větší následky než střet s jakýmkoliv tělesem ze sluneční soustavy.

"Máme obrovské štěstí, že se náš teleskop zaměřil ve správný čas na správné místo, aby zachytil tento historický okamžik," uvedl ve svém prohlášení důstojník planetární obrany NASA Lindley Johnson.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 24 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy