Archivní foto: Otto Smik. Letecké eso ve službách RAF

Archivní foto: Otto Smik. Letecké eso ve službách RAF
Létal jak v československých, tak i v britských stíhacích perutích.
Na "kontu" Otto Smika je i Eugen-Ludwig Zweigart, vynikající německý stíhač.
Čerstvě vyznamenaný Otto Smik u své stíhačky.
Československý stíhač vynikl i při sestřelování nacistických střel V-1 (na snímku vpravo), které směřovaly především na Londýn.
Foto: Archiv Jiřího Rajlicha
Zahraničí Zahraničí
28. 11. 2014 17:00
Před 70 lety zahynul špičkový letec Otto Smik, jenž se v pouhých 22 letech zařadil k nejúspěšnějším československým stíhačům v druhé světové válce.

Praha/Londýn - "Lidem jako on nebudeme nikdy dost vděční," říká historik Jiří Rajlich. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy