Otřesy mění mapu světa. Írán vymění hlavní město

Naďa Straková
3. 11. 2009 9:40
O přemístění hlavního města do jiné, bezpečnější oblasti se přemýšlelo už před dvaceti lety
Teherán je často zahalen do hustého smogu
Teherán je často zahalen do hustého smogu | Foto: Martin Novák

Teherán - Zažilo přelomové události jako například pád šáha, návrat zakladatele islámské republiky ajatoláha Chomejního a transformaci prozápadní monarchie na islámskou republiku.

Dny hlavního města Teheránu se však zdají být sečteny. Rada dohlížitelů totiž schválila plán přemístění této metropole na nové místo.

Vystěhovat nejvyšší státní úřady do nového prostoru navrhl nejvyšší duchovní vůdce země Sajjid Alí Chameneí. Zatím však není jasné, zda bude metropole vystavěna na "zelené louce" nebo zda bude přemístěna do již existujícího města.

Hrozba "katastrofického zemětřesení", před kterým varují íránští seismologové, urychlila uskutečnění plánu přemístění metropole.

Írán měl v minulosti již několik různých hlavních měst. Mezi nimi třeba Isfahán, Kazvín, Šíráz či Mašhád. Centrem celé Persie se Teherán stal za vlády Ágy Muhammada Chána, zakladatele dynastie Kádžárovců, v roce 1795. Ten se zde nechal korunovat na šáha.

Foto: Martin Novák

Teheránská infrastruktura však v posledních letech zažívá zátěžovou zkoušku. Jen na počátku na 20. století ve městě žilo zhruba 250 tisíc obyvatel. Nyní je to 12 milionů, což z Teheránu činí 16. nejhustěji osídlené město na zemi.

Nejmasívnější přísun obyvatel, zvláště z venkova, město zažilo po Islámské revoluci v roce 1979. Od té doby se každoročně do Teheránu stěhují tisíce lidí. K negativním stránkám života v Teheránu patří také  časté dopravní kolapsy a znečistění ovzduší, což zapříčinil překotný a neregulovaný urbanistický rozvoj.

O plánu hlavní město přesídlit jinam se mluvilo již před dvaceti lety. Úřady ale otázce přemístění začaly věnovat pozornost až po roce 2003, kdy ničivé zemětřesení zdevastovalo město Bám ležící v jihovýchodní části země. Tehdy o život přišlo bezmála 40 tisíc lidí. Odborníci se obávají, že většina teheránských budov by podobné zemětřesení vůbec nevydržela. Mezi nejcitlivější oblasti města patří jeho severo-východní předměstí.

Město Mašad ležící 850 km východně od Teheránu bylo v minulosti také hlavní městem země
Město Mašad ležící 850 km východně od Teheránu bylo v minulosti také hlavní městem země | Foto: wikipedia.org

Seismolog a profesor na teheránské univerzitě Azad Bahram Akašeh dokonce prohlásil, že Teherán se hlavním městem "stal omylem".

"Varoval jsem už před 40 nebo 50 lety. Kdyby mě tehdy vyslechli, nestalo by se z Teheránu megaměsto," postěžoval si profesor britskému deníku Guardian. "Teď už je na jakoukoli regulaci plánování pozdě. Město se stejně stále rozrůstá a přibývají nová předměstí."

Dodal také, že nová metropole by měla být postaveno mezi městy Kom a Delijan v provincii Markází, kde se zemětřesení v posledních dvou tisících letech neobjevila.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské, kolona má čtyři kilometry

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

před 59 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

Další zprávy