Otřesy mění mapu světa. Írán vymění hlavní město

Naďa Straková
3. 11. 2009 9:40
O přemístění hlavního města do jiné, bezpečnější oblasti se přemýšlelo už před dvaceti lety
Teherán je často zahalen do hustého smogu
Teherán je často zahalen do hustého smogu | Foto: Martin Novák

Teherán - Zažilo přelomové události jako například pád šáha, návrat zakladatele islámské republiky ajatoláha Chomejního a transformaci prozápadní monarchie na islámskou republiku.

Dny hlavního města Teheránu se však zdají být sečteny. Rada dohlížitelů totiž schválila plán přemístění této metropole na nové místo.

Vystěhovat nejvyšší státní úřady do nového prostoru navrhl nejvyšší duchovní vůdce země Sajjid Alí Chameneí. Zatím však není jasné, zda bude metropole vystavěna na "zelené louce" nebo zda bude přemístěna do již existujícího města.

Hrozba "katastrofického zemětřesení", před kterým varují íránští seismologové, urychlila uskutečnění plánu přemístění metropole.

Írán měl v minulosti již několik různých hlavních měst. Mezi nimi třeba Isfahán, Kazvín, Šíráz či Mašhád. Centrem celé Persie se Teherán stal za vlády Ágy Muhammada Chána, zakladatele dynastie Kádžárovců, v roce 1795. Ten se zde nechal korunovat na šáha.

Foto: Martin Novák

Teheránská infrastruktura však v posledních letech zažívá zátěžovou zkoušku. Jen na počátku na 20. století ve městě žilo zhruba 250 tisíc obyvatel. Nyní je to 12 milionů, což z Teheránu činí 16. nejhustěji osídlené město na zemi.

Nejmasívnější přísun obyvatel, zvláště z venkova, město zažilo po Islámské revoluci v roce 1979. Od té doby se každoročně do Teheránu stěhují tisíce lidí. K negativním stránkám života v Teheránu patří také  časté dopravní kolapsy a znečistění ovzduší, což zapříčinil překotný a neregulovaný urbanistický rozvoj.

O plánu hlavní město přesídlit jinam se mluvilo již před dvaceti lety. Úřady ale otázce přemístění začaly věnovat pozornost až po roce 2003, kdy ničivé zemětřesení zdevastovalo město Bám ležící v jihovýchodní části země. Tehdy o život přišlo bezmála 40 tisíc lidí. Odborníci se obávají, že většina teheránských budov by podobné zemětřesení vůbec nevydržela. Mezi nejcitlivější oblasti města patří jeho severo-východní předměstí.

Město Mašad ležící 850 km východně od Teheránu bylo v minulosti také hlavní městem země
Město Mašad ležící 850 km východně od Teheránu bylo v minulosti také hlavní městem země | Foto: wikipedia.org

Seismolog a profesor na teheránské univerzitě Azad Bahram Akašeh dokonce prohlásil, že Teherán se hlavním městem "stal omylem".

"Varoval jsem už před 40 nebo 50 lety. Kdyby mě tehdy vyslechli, nestalo by se z Teheránu megaměsto," postěžoval si profesor britskému deníku Guardian. "Teď už je na jakoukoli regulaci plánování pozdě. Město se stejně stále rozrůstá a přibývají nová předměstí."

Dodal také, že nová metropole by měla být postaveno mezi městy Kom a Delijan v provincii Markází, kde se zemětřesení v posledních dvou tisících letech neobjevila.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy