Otrava jídlem či pitím? V Egyptě běžná věc

Zahraničí Zahraničí
30. 7. 2013 18:00
Poslední velký skandál se zkaženým jídlem zažila země pyramid v dubnu.
Foto: silesia.wz.cz

Káhira - Česko čeká na potvrzení informace, že dvě české turistky - matka a její 8letá dcera z Karviné - zemřely v Egyptě na otravu jídlem. Otec rodiny leží s vypumpovaným žaludkem ve stabilizovaném stavu v nemocnici.

Pokud se zpráva ukáže jako pravdivá, nepůjde o první otravu, s jejímiž následky se Egypt bude muset vyrovnat. V minulých letech se ale vždy otrávili Egypťané, nikdy cizinci v turistických resortech.

K poslednímu vážnému incidentu došlo v zemi pyramid v dubnu, kdy se v menze kampusu káhirské univerzity Al-Azhár otrávily stovky lidí.

V prvním případě se zkaženým jídlem otrávilo na pět stovek studentů, ve druhém (o pár dní později) další téměř dvě stovky.

Podle všeho šlo o otravu zkaženým tuňákem. Studenti, rozezlení mizernou kvalitou školního jídla, pak vyšli do ulic, střetli se s policií a rektor univerzity přišel o místo.

Jedovatá voda z kohoutku

Loni v srpnu Egyptem otřásl jiný skandál: jedovatá voda z vodovodu.

Desítky Egypťanů tehdy skončily s těžkými průjmy, zvracením a vysokou horečkou v nemocnicích. V jediné egyptské obci, v Sensaftu, onemocnělo naráz tisíc lidí.

Její obyvatelé si dokonce vzali tehdejšího egyptského ministra zdravotnictví jako rukojmí: obklíčili ho v nemocnici, kam přijel za otrávenými, v rukách měli lahve se zamořenou vodou a volali na něj "Vypij to!".

Mimochodem: Že není nekvalitní pitná voda v Egyptě ničím výjimečným, uznalo před pěti lety i egyptské Národní toxikologické centrum v Káhiře. Oznámilo tehdy, že půl milionu Egypťanů vykazuje znaky otravy.

Mrtví turisté

Případů, kdy se jídlem nebo pitím otrávili turisté na exotické dovolené, je ale dost, byť se zatím netýkaly Egypta.

Letos v červnu našli v hotelovém pokoji v zátoce Maimon v Dominikánské republice tělo mrtvého Brita. Pravděpodobná příčina smrti: otrava.

V září 2009 se tři turisté otrávili v jiném turistickém ráji, na ostrově Bali.

Asi nejznámější je ale rok starý případ z Thajska. Loni v červnu tam na ostrově Phi Phi - taktéž v pokoji hotelu - objevili dvě sestry z Kanady. Mrtvým ženám bylo 20 a 26 let.

O otravě se na tomtéž ostrově spekulovalo i tři roky předtím, když na Phi Phi zemřely dvě Američanky a Norka. Přesná příčina smrti ale dodnes nebyla objasněna.

Do všech tří výše zmíněných destinací Češi jezdí čím dál častěji.

V Egyptě pozor na maso, vodu a led

Pokud se turistům v Egyptě udělá špatně, většinou za to může bakteriální infekce z nedostatečně tepelně upraveného masa, kontaminovaných mléčných výrobků a obecně nízká úroveň hygieny.

Lidé by měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud je trápí zvracení, průjmy nebo silné bolesti či křeče v břiše. Tyto příznaky může doprovázet horečka a bolest hlavy.

Základní prevencí je nejíst potraviny, o jejichž původu nebo úpravě mohou být pochybnosti. Pokud jde o rekreaci v hotelu, mohou leckterým nepříjemnostem zabránit recenze předchozích hostů.

V případě pětihvězdičkového hotelu Titanic Palace & Aquapark, kde mrtvé Češky bydlely a který je jedním z nejdražších v oblasti, se několik stížností na kvalitu i výběr jídla opakovalo, přesto převládá pozitivní hodnocení.

 

Právě se děje

Další zprávy