Otestovali jsme nový typ raketometu, oznámila KLDR. Kim byl se zkouškou spokojený

ČTK ČTK
1. 8. 2019 13:00
Severní Korea ve čtvrtek oznámila, že ve středu otestovala "nový typ vícenásobného odpalovacího zařízení pro řízené střely velké ráže". Na raketovou zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un. O středečním raketovém testu informovala již dříve západní média, která s odvoláním na jihokorejskou armádu uvedla, že KLDR odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Jednalo se o druhý severokorejský zbrojní test během jednoho týdne. Minulý čtvrtek KLDR vyslala dvě rakety do vzdálenosti zhruba 600 kilometrů. Oba testy se uskutečnily v oblasti přístavního města Wonsan.

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton v reakci řekl, že nejnovější severokorejské raketové zkoušky neporušují slib, který dal vůdce KLDR Kim Čong-un americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. "Odpaly těchto střel neporušují slib Kim Čong-una prezidentovi ohledně zastavení zkoušek mezikontinentálních balistických raket," konstatoval Bolton.

Podle expertů se Kim snaží těmito zkouškami vyvinout tlak na Spojené státy a Jižní Koreu v době, kdy rozhovory o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova stagnují.

Pchjongjang je rovněž rozhořčen plánem Washingtonu a Soulu uspořádat tento měsíc pravidelné společné vojenské cvičení. Podle jihokorejské rozvědky je z těchto důvodů možné, že KLDR bude ve zbrojních testech nadále pokračovat.

Vůdce KLDR Kim vyjádřil ve čtvrtek spokojenost se středečním raketovým testem a uvedl, že nově vyvíjený raketový systém bude brzy hrát "hlavní roli" v pozemních operacích severokorejské armády. Podle Kima zkouška prokázala "bojovou připravenost" systému. Severokorejská televize ukázala fotografie, na nichž je diktátor Kim vybavený dalekohledem údajně zachycen, jak sleduje vypouštění raket z mobilního odpalovacího zařízení.

Podle odborníků citovaných agenturou AP by zmíněný raketový systém, společně s novými střelami krátkého doletu testovanými minulý týden, mohl případně představovat vážnou hrozbu pro Jižní Koreu.

Velení jihokorejské armády o testu informovalo již ve středu s tím, že rakety uletěly zhruba 250 kilometrů a dosáhly výšky 30 kilometrů. Takový dolet by stačil k zasažení oblasti jihokorejské metropole Soulu a hlavní americké základny nacházející se jižně od hlavního města Jižní Koreje, napsala agentura AP.

Kim Tong-jub z institutu studií Dálného východu v Soulu prohlásil, že KLDR mohla testovat vylepšenou verzi svého vícenásobného odpalovacího systému ráže 300 milimetrů nebo zcela nový systém, například s ráží 400 milimetrů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy