Otestovali jsme nový typ raketometu, oznámila KLDR. Kim byl se zkouškou spokojený

ČTK ČTK
1. 8. 2019 13:00
Severní Korea ve čtvrtek oznámila, že ve středu otestovala "nový typ vícenásobného odpalovacího zařízení pro řízené střely velké ráže". Na raketovou zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un. O středečním raketovém testu informovala již dříve západní média, která s odvoláním na jihokorejskou armádu uvedla, že KLDR odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Jednalo se o druhý severokorejský zbrojní test během jednoho týdne. Minulý čtvrtek KLDR vyslala dvě rakety do vzdálenosti zhruba 600 kilometrů. Oba testy se uskutečnily v oblasti přístavního města Wonsan.

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton v reakci řekl, že nejnovější severokorejské raketové zkoušky neporušují slib, který dal vůdce KLDR Kim Čong-un americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. "Odpaly těchto střel neporušují slib Kim Čong-una prezidentovi ohledně zastavení zkoušek mezikontinentálních balistických raket," konstatoval Bolton.

Podle expertů se Kim snaží těmito zkouškami vyvinout tlak na Spojené státy a Jižní Koreu v době, kdy rozhovory o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova stagnují.

Pchjongjang je rovněž rozhořčen plánem Washingtonu a Soulu uspořádat tento měsíc pravidelné společné vojenské cvičení. Podle jihokorejské rozvědky je z těchto důvodů možné, že KLDR bude ve zbrojních testech nadále pokračovat.

Vůdce KLDR Kim vyjádřil ve čtvrtek spokojenost se středečním raketovým testem a uvedl, že nově vyvíjený raketový systém bude brzy hrát "hlavní roli" v pozemních operacích severokorejské armády. Podle Kima zkouška prokázala "bojovou připravenost" systému. Severokorejská televize ukázala fotografie, na nichž je diktátor Kim vybavený dalekohledem údajně zachycen, jak sleduje vypouštění raket z mobilního odpalovacího zařízení.

Podle odborníků citovaných agenturou AP by zmíněný raketový systém, společně s novými střelami krátkého doletu testovanými minulý týden, mohl případně představovat vážnou hrozbu pro Jižní Koreu.

Velení jihokorejské armády o testu informovalo již ve středu s tím, že rakety uletěly zhruba 250 kilometrů a dosáhly výšky 30 kilometrů. Takový dolet by stačil k zasažení oblasti jihokorejské metropole Soulu a hlavní americké základny nacházející se jižně od hlavního města Jižní Koreje, napsala agentura AP.

Kim Tong-jub z institutu studií Dálného východu v Soulu prohlásil, že KLDR mohla testovat vylepšenou verzi svého vícenásobného odpalovacího systému ráže 300 milimetrů nebo zcela nový systém, například s ráží 400 milimetrů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 52 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy