Oteplováním se zabývá i CIA. Zvyšuje prý riziko teroru

Roman Gazdík
28. 6. 2008 21:45
Tajné služby USA řešily "brouky a králíčky"

Washington - Příběh s názvem globální oteplování má další kapitolu. A napsali ji lidé, od kterých by to hned tak někdo nečekal: američtí špioni.

Podle analytiků šestnácti tajných služeb USA mohou změny klimatu způsobit občanské války a stát se podhoubím terorismu. Za nejkritičtější považují situaci v subsaharské Africe, střední a jihovýchodní Asii a na Blízkém východě.

"Logika naznačuje, že zhoršené podmínky zvýší rezervy potenciálních teroristických rekrutů," prohlásil zástupce ředitele tajných služeb pro analýzu (DDNI/A) Tom Fingar.

Hádky o vodní zdroje a zvýšená imigrace by podle něj mohly mít "zhoubný globální dopad".

Čtěte také: Svět ovládla vodní korupce. Zvyšuje i ceny jídla

Brouci a králíčci

Žádost Kongresu, aby se začaly výzvědné služby zabývat globálním oteplováním, se stala předmětem vášnivé debaty mezi demokraty a republikány.

Krize v chudých částech planety zvýší riziko terorismu
Krize v chudých částech planety zvýší riziko terorismu | Foto: Reuters

Republikánský člen bezpečnostního výboru Sněmovny reprezentantů Peter Hoekstra ji podle deníku Wall Street Journal dokonce nazval plýtváním zdrojů na "brouky a králíčky".

Fingar však takovýmto kritikům oponuje. Podle něj mají výzvědné služby jednak náležité analytické schopnosti takovou studii zpracovat, jednak disponují detailními znalostmi o jednotlivých regionech.

Zpráva nastínila následující řetězec možných událostí: globální oteplování povede k extrémním suchům a záplavám, což způsobí chudobu, hlad, nemoci a ilegální imigraci. Výsledkem bude podkopání už tak slabých vlád třetího světa a možné zvýšení teroristické hrozby vůči USA.

Celkové hodnocení tajných služeb je však rozporuplné. Zpráva totiž upozorňuje, že ekonomicky náročný boj s globálním oteplováním může mít na bezpečnost USA "ještě větší dopad".

Jak upřímný byl Fingar?

Republikáni Fingarovo vystoupení před sněmovním výborem pro energetickou nezávislost a globální oteplování odmítli podobnými argumenty jako dříve Hoekstra.

Naopak demokratický předseda výboru Edward Markey označil projev za příliš měkký a zmanipulovaný Bílým domem.

Na rozdíl od jiného - a údajně "prvotřídního" - Fingarova zhodnocení situace poskytnutého kongresmanům, které je však, stejně jako sama zpráva, tajné.

Není to poprvé, co se analytici možnou souvislostí mezi změnami klimatu a americkou bezpečností zabývali.

Loňská zpráva Střediska pro námořní analýzu (CNA), na jejímž základě o zprávu tajných služeb požádal Kongres, projektovala podle agentury AP spojení globálního oteplování a terorismu ještě přímočařeji.

 

Právě se děje

Další zprávy