Oteplování škodí ptákům, nemají potravu

rst, ČTK, AFP
3. 5. 2006 19:00
Paříž - Oteplování klimatu způsobuje potíže stěhovavým ptákům. Vracejí se do Evropy až v době, kdy nemohou sehnat dostatek potravy.

Infobox

Antarktida
Přečtěte si o globálním oteplování:

Zpožďuje se hnízdění ptactva

Ptáci v Antarktidě hnízdí a sedí na vejcích později než ještě před několika desetiletími. A to přesto, že antarktického ledu ubývá

Atmosféra Antarktidy: Rychlé oteplování

Atmosféra nad Antarktidou za posledních 30 let v zimním období zažívala největší oteplování na planetě

Moře bude dál stoupat

Hladiny moří by mohly kvůli globálnímu oteplování do konce století stoupnout až o 34 centimetrů

Vinou oteplování zemského klimatu přilétají někteří stěhovaví ptáci do Evropy až po období, v němž je hmyz, jenž tvoří hlavní složku jejich potravy, nejhojnější.

Jak upozorňují nizozemští vědci v nejnovějším čísle časopisu Nature, z něhož citovala agentura AFP, tato situace ohrožuje jejich přežití.

Badatelé v letech 1987-2003 zkoumali vývoj populací lejska černohlavého (Ficedula hypoleuca), evropského ptáčka, který ale přezimuje v subsaharské Africe. Tento opeřenec se živí hlavně housenkami.

90 % lejsků zmizelo

Oteplení klimatu posunulo období, kdy se housenky běžně vyskytují v hojném množství. Avšak lejskové se svým reprodukčním obdobím nic neudělali. Výsledkem je, že jejich mláďata nemají potřebné množství výživy, které jim umožní přežít.

Podle Christiaana Bothe z nizozemského ekologického institutu 90 procent místní populace lejsků zmizelo právě proto, že "hlavní výživové období" se posunulo. Totiž jenom desetina z tohoto množství potravy připadá na pozdější období v roce.

Vědci se snažili pochopit, proč lejskové sami neupraví svou dobu snášení vajíček a nejsou schopni se změnám klimatu přizpůsobit. Zjistili, že navzdory mírnějším zimám se jejich migrace odehrává každoročně ve stejnou dobu.

Většina stěhovavých ptáků se může pravděpodobně potýkat se stejnými obtížemi, což je velmi znepokojivé zjištění.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy