Otec zajatého pilota žádá islamisty, aby mu neubližovali

ČTK ČTK
3. 1. 2015 14:53
Jordánský pilot padl do zajetí radikálů poté, co se jeho letoun zřítil nedaleko města Rakka, bašty Islámského státu. Otec pilota je vyzval, aby s ním zacházeli jako se svým hostem.
Člen Islámského státu, ilustrační foto.
Člen Islámského státu, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ammán - Otec jordánského pilota, kterého minulý týden v Sýrii zadrželi ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS), vyzval jeho věznitele, aby s ním dobře zacházeli a chovali se k němu s respektem. Informovala o tom agentura AP.

Šestadvacetiletý Maáz Kasásba upadl do zajetí radikálů, když se jeho letoun zřítil během spojeneckých náletů nedaleko města Rakka, které je baštou islamistů.

Jak Kasásbův otec Júsuf řekl novinářům, je "přesvědčený" o tom, že je jeho syn "v dobrých rukou a na místě, kde ho respektují".

"Chci říci našim bratrům z Islámského státu, že Maáz je jejich syn, stejně jako je náš syn," uvedl. "Chtěl bych jim dnes u příležitosti narozenin proroka Mohameda vzkázat, aby s ním dobře zacházeli a chovali se k němu jako ke svému hostovi," dodal.

Radikálové tento týden zveřejnili údajný rozhovor se zajatým jordánským pilotem. Ten v něm tvrdí, že jeho letoun byl sestřelen tepelně naváděnou raketou, což je verze událostí, kterou prezentují islamisté, Jordánsko i USA ji však odmítly.

V rozhovoru nebyla zmínka o tom, kde se Jordánec nachází, ani jaký je jeho osud.

Jordánsko je součástí mezinárodní koalice, která útočí na IS v Sýrii. Kasásba je první pilot této koalice, který se nad územím ovládaným islamisty zřítil.

 

Právě se děje

teď

Kapitán Realu Madrid Ramos měl pozitivní test na korovavirus

Kapitán fotbalistů Realu Madrid Sergio Ramos měl pozitivní test na koronavirus. Oznámili to zástupci španělského klubu. Real ve středu čeká odveta Ligy mistrů s Liverpoolem, zkušený obránce ale už dříve ze sestavy vypadl kvůli zranění.

Pětatřicetiletého španělského reprezentanta nyní čeká povinná izolace. Před návratem k týmu musí odevzdat dva negativní testy.

V týmu Realu jde o druhý případ v posledních dnech. Minulý týden se nákaza prokázala u Ramosova francouzského kolegy z obrany Raphaëla Varaneho.

před 50 minutami

Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou

Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny viněné kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během soudního jednání v jiné kauze vydavatele Drtiny to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že si proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.

Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Zdroj: ČTK
Další zprávy