Kdo něco spáchal, musí zaplatit. Otec teroristy z Paříže Abdeslama poprvé veřejně promluvil

ČTK ČTK
10. 4. 2016 10:36
Sedmašedesátiletý otec Salaha Abdeslama, který jako jediný útočník zřejmě přežil teror z loňského listopadu v Paříži, poskytl rozhovor rádiu Europe 1. "Doufám, že všichni budou mluvit," řekl Abdeslamův otec s odkazem na další podezřelé, které v poslední době zadržely belgické úřady. "Opravdu nechápu, co se jim honilo hlavou," dodal.
Salah Abdeslam, terorista z Paříže.
Salah Abdeslam, terorista z Paříže. | Foto: ČTK

Bruggy (Belgie) - Otec Salaha Abdeslama, pravděpodobně jediného přeživšího přímého účastníka listopadových teroristických útoků v Paříži, doufá, že jeho syn bude spolupracovat s úřady. Uvedl to v rozhovoru poskytnutém rádiu Europe 1 před vazební věznicí v Bruggách, kde jeho syn čeká na vydání do Francie.

Abdeslamův sedmašedesátiletý otec se k případu svého syna vyjádřil veřejně vůbec poprvé. Doufá prý, že Salah bude před soudem vypovídat. "Kdo něco spáchal, musí zaplatit," uvedl. "Doufám, že všichni budou mluvit," řekl s odkazem na další podezřelé, které v poslední době zadržely belgické úřady. "Opravdu nechápu, co se jim honilo hlavou," řekl.

Abdeslamův otec již téměř nevychází z domu. Kvůli činům svých synů je prý "velmi smutný". "Já jsem tady v Belgii už 40 let. Byli jsme šťastní, bylo nám dobře. Chodili jsme ven, smáli jsme se. Teď nemůžeme ani vyjít z domu," řekl.

Salaha Abdeslama zadržela belgická policie po měsících usilovného pátrání 18. března v bruselské čtvrti Molenbeek. Francie požádala o jeho vydání, s čímž belgický soud vyjádřil souhlas. Kvůli vyšetřování přestřelky v Belgii byl ale vydávací proces v pátek pozastaven.

Abdeslamova dlouholetého přítele Mohameda Abriniho dopadla belgická policie v pátek. Abrini je podezřelý i z podílu na pařížských atentátech z loňského 13. listopadu, které si vyžádaly 130 obětí. Přiznal se i k tomu, že je oním "mužem v klobouku" na záběrem z bruselského letiště Zaventem, a podílel se tedy i na atentátech v Bruselu z 22. března.

Bratr Salaha Abdeslama Brahim byl jedním z pařížských teroristů. Po útocích na kavárny a restaurace spáchal na bulváru Voltaire sebevražedný atentát.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy