Virus zika našli ve slinách, moči i spermatu. Jak moc ohrožuje Čechy? Otázky a odpovědi

Reuters Simona Fendrychová Reuters, Simona Fendrychová
25. 2. 2016 16:22
Ani měsíce po vypuknutí epidemie viru zika v Brazílii nemáme dostatek informací. Objevují se nové zprávy o možných způsobech nákazy, nejasné zůstává i to, jaké komplikace a onemocnění může virus způsobovat. Aktuálně.cz s pomocí Světové zdravotnické organizace (WHO) a agentury Reuters shrnuje, co nového v souvislosti s epidemií víme. Kvůli viru vyhlásila WHO celosvětový stav ohrožení.
Larvy komára Aedes aegypti, jehož samičky virus přenáší.
Larvy komára Aedes aegypti, jehož samičky virus přenáší. | Foto: Reuters

Ženeva - Česko má první dva nakažené virem zika. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je jeho šíření globální hrozbou. Přesto se toho o něm ví relativně málo.

Počty nakažených stále stoupají, množí se nové informace o možných způsobech nákazy. A komplikacích, které může infekce vyvolat.

Aktuálně.cz s pomocí informací Světové zdravotnické organizace (WHO) a agentury Reuters shrnuje aktuální odpovědi na klíčové otázky.

Jak se virus přenáší?

Nákaza se primárně šíří komářím štípnutím. Virus přenáší komár druhu Aedes aegypti, zodpovědný též za šíření nákazy horečkou dengue nebo žluté zimnice.

Objevily se případy, kdy byl virus objeven ve slinách a v moči. V Británii byl dokonce nalezen ve spermatu muže ještě dva měsíce poté, co nemoc prodělal.

Ve Spojených státech se v současnosti vyšetřuje zhruba dvacítka případů, kdy mohlo dojít k přenosu pohlavním stykem.

Panamerická zdravotnická organizace (PAHO) uvádí, že se zika může přenášet i krví.

Jak se nákaza projevuje?

Virus zika způsobuje onemocnění podobné chřipce, které odezní zhruba po sedmi dnech. Až v 80 procentech případů se ale nákaza vůbec neprojeví.

Podle PAHO neexistují důkazy, že by se přímo na ziku mohlo umírat.

S jakými dalšími nemocemi je virus zika spojován?

Především se hovoří o mikrocefalii. Nervové vývojové poruše způsobující předčasné ukončení růstu mozku. U narozených dětí se projevuje malým obvodem lebky a zakrněným mozkem. 

Virus je spojován také s Guillain-Barrého syndromem. Vzácným onemocněním, při kterém imunitní systém pacienta napadá část nervového systému, a to se pak projevuje obrnou svalstva.

Jaká je spojitost ziky a mikrocefalie?

To, že zika způsobuje mikrocefalii, ještě nebylo oficiálně potvrzeno. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) to potrvá ještě čtyři až šest měsíců.

Co je mikrocefalie

Guilherme Soares Amorim. Dvouměsíční dítě s mikrocefalií.

Mikrocefalie je nervová vývojová porucha způsobující předčasné ukončení růstu mozku. U narozených dětí se projevuje malým obvodem lebky a zakrněným mozkem. Onemocnění je často spojeno s tělesnými a duševními poruchami.

Souvislost s nákazou virem zika doposud není oficiálně potvrzena, podle prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) však existuje "silné podezření". Vyplývá to ze zvýšeného výskytu onemocnění v zemích, kde se virus objevil.

V Brazílii se od loňského října objevilo téměř 600 potvrzených případů tohoto onemocnění, další více než čtyři tisíce podezření se prověřují. Čtyři desítky dětí už na nemoc zemřely.

Před vypuknutím epidemie viru zika se ročně objevovalo v průměru 163 případů mikrocefalie.

Nedávné studie prokázaly přítomnost viru zika v plodové vodě, placentě a v mozkové tkáni novorozenců s mikrocefalií.

Jaké další komplikace zika způsobuje?

O komplikacích způsobených infekcí se podle WHO ví málo. I z toho důvodu, že se do roku 2007 nikde ve světě neobjevila velká ohniska nákazy.

Nejasné jsou také dlouhodobé zdravotní následky nákazy. Moc se toho neví ani o inkubační době nebo o případné reakci s jinými viry, které jsou taktéž přenášeny komáry, jako je třeba dengue.

Jak se proti šíření viru bojuje?

Snahy o kontrolu šíření viru se zaměřují na hubení komárů a eliminaci jejich množení. Lidem je doporučováno chránit se repelenty a nosit oblečení s dlouhým rukávem.

USA a mezinárodní zdravotnické organizace apelují na těhotné ženy, aby se vyvarovaly cestování do Latinské Ameriky a Karibiku.

Vyvíjí se vakcína?

Zatím neexistuje žádný lék ani vakcína. Farmaceutické společnosti a zdravotnické organizace závodí ve vývoji bezpečné a účinné vakcíny.

Ve Spojených státech už byly vyvinuty dvě látky, které budou do konce letošního roku testovány.

WHO nicméně upozorňuje, že bude trvat nejméně 18 měsíců, než se budou moci zahájit rozsáhlé klinické zkoušky možných preventivních látek.

Odkud virus zika pochází?

Virus se poprvé objevil v roce 1947 v Ugandě. První člověk se jím nakazil v roce 1954 v Nigérii, poté se virus rozšířil do dalších afrických zemí, do severovýchodní Asie a na tichomořské ostrovy.

Kde všude už se objevil?

Aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Nyní WHO eviduje 28 zemí, kde se virus šíří.

Dovezenou nákazu z těchto zemí hlásí Austrálie, Kanada, některé státy USA, v Evropě pak Dánsko, Británie, Německo, Finsko, Švédsko, Španělsko či Nizozemsko - a nově též Česko.

Všichni pacienti se nakazili v Latinské Americe. WHO už varovala, že s příchodem jara a léta by se měla Evropa začít připravovat na případnou ochranu obyvatel.

Pokud se potvrdí, že zika virus způsobuje vrozenou vadu mozku, tak je to velmi zlá záležitost, říká epidemiolog Ladislav Machala. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy