Cár papíru? Dohoda ušetří Ukrajině 500 milionů eur ročně

Reuters Zahraničí Robin Emmott, Reuters, Zahraničí
27. 6. 2014 14:10
Otázky a odpovědi. Přečtěte si, co znamená asociační dohoda Ukrajiny s EU, kterou právě podepsala v Bruselu.
Dnes už historický snímek z Kyjeva. Demonstrant prochází kolem - mezitím zrušených - jednotek Berkut poté, co tehdejší prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s EU.
Dnes už historický snímek z Kyjeva. Demonstrant prochází kolem - mezitím zrušených - jednotek Berkut poté, co tehdejší prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s EU. | Foto: Reuters

Brusel/KyjevUkrajina podepsala po několika měsících plných převratných událostí politickou a hospodářskou dohodu s Evropskou unií. Udělala tak historický krok na cestě k menší závislosti na Rusku.

Podpis dohody znamená vítězství proevropských sil, které přinutily zříci se moci prezidenta Viktora Janukovyče. Politika příliš orientovaného na Moskvu, jenž dohodu koncem minulého roku bojkotoval výměnou za finanční pomoc Ruska.

Nový prezident Petro Porošenko doufá, že se pětačtyřicetimilionový národ na základě nové smlouvy silněji propojí s Evropskou unií.

Vítězství proevropských sil je těžce vybojované: předcházela mu ruská anexe Krymu a snahy separatistů připojit k Rusku část oblastí s převážně ruskojazyčným obyvatelstvem, ležících na východě země.

Konflikt pokračuje. Na několik dní sice zavládlo mezi povstalci a vládou v Kyjevě příměří, leckde se ale porušuje.

Anexe Krymu Ruskem znamená pro Ukrajinu mimo jiné značné finanční ztráty. Jeden z ministrů současné vlády odhaduje, že země přišla o zdroje v hodnotě 10 miliard dolarů.

Asociační dohoda s EU má pomoci tyto ztráty alespoň zčásti smazat. Neznamená přímé členství v EU, Kyjev bude však odteď ekonomicky propojen s Unií. Dohodou se Ukrajině otevírá cesta k větší stabilitě a prosperitě, jaké se podařilo dosáhnout například v sousedním Polsku.

Nabízíme vám odpovědi na otázky, které se pátečního podpisu dohody týkají.

Co znamená asociační dohoda s EU?

Asociační dohoda je způsob, jak rozšířit vliv Bruselu do sousedních zemí, aniž by se tyto země staly členskými státu EU. V pátek stejnou dohodu podepsaly kromě Ukrajiny také Moldavsko a Gruzie.

Na základě asociační dohody dojde k postupné liberalizaci obchodu, což znamená, že partneři EU získají ničím neomezený přístup na unijní trh s 500 miliony spotřebitelů. Ten je největším a nejbohatším jednotným trhem na světě.

EU poskytuje zemím, jež dohodu podepsaly, také technickou asistenci, pomáhá jim adaptovat se na unijní předpisy a nařízení a podnikatelům umožňuje usilovat o veřejné zakázky vypisované v rámci Unie.

Brusel na druhou stranu vyžaduje, aby země, jež k dohodě přistoupily, plnily unijní standardy třeba v oblasti dodržování lidských práv a fungování demokracie, bojovaly s korupcí, posilovaly vládu práva a reformovaly svou ekonomiku.

Jaké výhody smlouva přinese?

Pokud se dobře uvede do praxe, asociační dohoda pomůže Ukrajině, Moldavsku a Gruzii s ekonomickou modernizací jejich zemí, zvýšením životní úrovně obyvatelstva a posílením demokracie.

Ukrajinští exportéři ušetří téměř 500 milionů eur ročně, protože nebudou muset platit cla. Všeobecně se očekává, že ukrajinský vývoz do EU vzroste o jednu miliardu eur ročně, zejména díky vyššímu exportu výrobků textilního a kovozpracujícího průmyslu a potravin.

V dlouhodobém ohledu může ekonomický výkon Ukrajiny jen díky podpisu asociační dohody stoupnout až o jedno procento HDP ročně, právě kvůli vyšším vývozům, ale také na základě větších investic pocházejících ze zemí EU.

EU umožní přístup na své trhy Ukrajině, Gruzii a Moldavsku rychleji, než tomu bude v nejbližších letech v opačném směru.

Brusel rovněž doufá, že pokud uvedené tři země splní standardy týkající se produktů a služeb, Ukrajina, Moldavsko a Gruzie zvýší své šance prodávat vlastní výrobky na mezinárodních trzích i mimo EU.

Jakou cenu zaplatí tři země za podpis asociační dohody?

Jedním z důvodů, proč svržený prezident Viktor Janukovyč dohodu s EU nechal v listopadu padnout, bylo to, že Kyjev podle něj ztratí půl miliardy dolarů kvůli nižšímu objemu obchodování s Ruskem. Realizace unijních standardů bude podle něj Ukrajinu stát dalších 104 milionů dolarů.

EU prohlašuje, že Ukrajina může i nadále obchodovat s Ruskem, jak uzná za vhodné, a je ochotna vládě v Kyjevě při prosazování unijních pravidel poskytnout pomoc, mimo jiné finanční. Podpis asociační dohody s EU ale znamená, že Ukrajina nebude moci nadále využívat výhod plynoucích z celní unie s Ruskem, neboť členské země této unie, Bělorusko a Kazachstán, nejsou členy Světové obchodní organizace.

Evropští diplomaté se rovněž obávají, že Moskva může sáhnout k odvetným opatřením proti Ukrajině, Moldavsku a Gruzii, neboť podpis dohody považuje za akt "obchodní agrese".

Může to znamenat, že Rusko zruší některé preferenční výhody týkající se přístupu na vlastní trhy a zavede vyšší cla nebo přinejmenším bude klást překážky volnému pohybu zboží přes své hranice.

Ukrajina, Moldavsko a Gruzie musí rovněž souhlasit s rozsáhlými reformami, které mají uvolnit příliš úzké vazby mezi politickými elitami a byznysem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy