Trasu bombardéru Su-24 prozradila tepelná stopa. Co víme o sestřelení ruského letadla

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
25. 11. 2015 16:08
Turecko v úterý ráno sestřelilo ruský bombardér, který podle Ankary přes opakovaná varování narušil vzdušný prostor země. Moskva turecká tvrzení odmítla. Podle ní stroj operoval pouze nad Sýrií, v jejíchž hranicích byl také bez jakéhokoli varování sestřelen. Jasno není ani den poté. Incident každopádně zkomplikoval spolupráci Ruska a Západu v boji proti Islámskému státu. Aktuálně.cz se pokusilo shrnout, co všechno o sestřelení Su-24 víme a co následovalo po něm.
Ruské Su-24 v Sýrii
Ruské Su-24 v Sýrii | Foto: Reuters

Co se stalo?

Turecká armáda sestřelila bombardér Su-24, který patřil Rusku. Trosky letounu spadly v syrsko-tureckém pohraničí, převážně na syrskou stranu hranice. Do oblasti, kde žijí syrští Turkmeni, podporovaní Ankarou. A kterou Rusové bombardují.

Oba piloti se stihli včas katapultovat, nejméně jeden z nich byl ale posléze zabit. Zemřel také ruský člen záchranného pátracího týmu. Do oblasti přiletěl vrtulníkem.

Alpaslan Celik, zástupce velitele syrských Turkmenů, drží madla od katapultu, který patřil jednomu z ruských pilotů.
Alpaslan Celik, zástupce velitele syrských Turkmenů, drží madla od katapultu, který patřil jednomu z ruských pilotů. | Foto: Reuters

Jak incident popisuje Turecko?

Turecko tvrdí, že Rusko narušilo tureckou suverenitu, územní celistvost a bezpečnost země. Argumentuje právem bránit své občany i hranice.

Dvě letadla Su-24 se v úterý ráno údajně přiblížila k tureckému vzdušnému prostoru v provincii Hatay. Během pěti minut je Turci desetkrát varovali skrze nouzový kanál. Žádali je, aby změnila kurz.

Foto: Reuters

Letadla letící ve výšce 19 000 stop (zhruba 5 800 metrů) ale varování ignorovala a vletěla do tureckého vzdušného prostoru. Pronikla na území Turecka do hloubky asi 1,36 mil a 1,15 mil (2,2 km a 1,9 km), a to po dobu 17 vteřin. Stalo se tak v 9:24:05 místního času.

Jedno z letadel podle Ankary prostor opustilo, na druhý stroj následně vystřelily turecké F-16, které v oblasti hlídkovaly.

Větší část trosek letadla dopadla na syrskou stranu společné hranice, menší na tu tureckou.

Turecko zveřejnilo mapu, jak ruské letadlo přeletělo přes cíp tureckého území. Ruský letoun měl tureckým vzdušným prostorem letět v úseku asi 3,2 kilometru v místech, kde se stýkají hranice syrských provincií Idlib a Latákíja.

Jak incident popisuje Rusko?

Rusko turecký výklad událostí odmítlo. Turecký vzdušný prostor podle Moskvy narušen nebyl.

Přístroje podle generálporučíka Sergeje Rudskoje žádné pokusy Turecka o komunikaci s ruskými piloty nezaznamenaly.

Ruské ministerstvo obrany v prvním prohlášení po incidentu uvedlo, že stroj byl zřejmě sestřelen ze země.

Letoun letěl ve výšce asi 6000 metrů. Pohyboval se přitom pouze nad Sýrií, což mohou doložit "objektivní monitorovací data". Mimo jiné i záznamy syrského protiraketového obranného systému.

Záznamy z radaru na základně Hmejmim na syrském území podle Moskvy doložily, že sestřelením Su-24 byl narušen syrský vzdušný prostor.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že ruský letoun byl sestřelen na území Sýrie asi čtyři kilometry od hranic s Tureckem. Ruští piloti podle něj nikoho neohrožovali.

Putin incident označil za "bodnutí do zad od kompliců teroristů", který bude mít vážné důsledky pro rusko-turecké vztahy.

Existuje ještě jiná verze?

Americké bezpečnostní zdroje uvedly, že podle nich byl ruský letoun zasažen po krátkém proniknutí nad Turecko (jak tvrdí Turecko) v syrském vzdušném prostoru (jak tvrdí Moskva).

Washington se při svém hodnocení opírá o tepelnou stopu letícího stroje.

Co se stalo s piloty Su-24?

Oběma pilotům zasaženého Su-24 se podařilo včas katapultovat. Turkmenští povstalci, na jejichž území trosky dopadly, v úterý oznámili, že oba piloty s padáky zastřelili ještě ve vzduchu.

Rusko nicméně ve středu uvedlo, že jeden z pilotů - navigátor sestřeleného letadla - je naživu a zachráněn. Navigačního důstojníka podle agentury Interfax zachránilo speciální komando ruské armády a syrští vojáci.

"Jeden z mužů na palubě byl zraněn, když seskočil padákem, a barbarským způsobem na cestě k zemi zabit džihádisty z té oblasti. Druhému se podařilo uniknout... Vyzvedla ho syrská armáda a měl by se vrátit zpět na ruskou leteckou základnu," řekl ruský velvyslanec ve Francii Alexandre Orlov.

Proč povstalci na piloty s padáky stříleli?

Podle informací turecké agentury Dogan povstalci reagovali na to, že letadlo - krátce předtím, než bylo sestřeleno - shodilo na území ovládané turkmenskými povstalci pumu. Odvolává se na svědectví turkmenského zástupce velitele místní ozbrojené skupiny Alpaslana Çelika.

Jak vypadala záchranná operace?

Na záchranu pilotů Su-24 byly vyslány dva ruské vrtulníky Mi-8. Jeden z nich povstalci zničili. Zemřel přitom jeden ruský voják.

Podle syrské organizace na ochranu lidských práv (SOHR) povstalci nejprve střelbou stroj donutili nouzově přistát. Dosedl v oblasti kontrolované syrskou armádou na území syrské provincie Latákíja. Další střelou ho pak zničili.

Podle informací z úterka byla helikoptéra zasažena protitankovou střelou. Server Russia Today s odvoláním na rebely zveřejněné video uvedl, že by mohlo jít o americkou protitankovou řízenou střelu BGM-71 TOW, kterou má v držení Svobodná syrská armáda.

Povstalci se údajně domnívali, že šlo o helikoptéru armády Bašára Asada.

Generálporučík Sergej Rudskoj uvedl, že vrtulník byl zničen minometnou palbou. "Během operace byl jeden z vrtulníků poškozen palbou ze střelných zbraní a musel nouzově přistát na neutrálním území. Jeden námořní pěšák zahynul," řekl.

Záchranný tým poškozeného vrtulníku byl evakuován na leteckou základnu Hmejmim.

Jak zareagovala Moskva?

Ruské bombardéry a bitevníky budou napříště operovat pouze pod krytím stíhaček.

Kromě toho bude u syrského pobřeží operovat ruský křižník Moskva, který je vybaven raketami Fort coby námořním ekvivalentem protileteckého systému S-300.

Rusko pošle na leteckou základnu Hmejmim v Sýrii protiletadlový raketový systém S-400. Moskva také oznámila, že přeruší veškerou vojenskou spolupráci s Tureckem.

Incident se může promítnout do plánované výstavby plynovodu Turkish Stream, jímž má proudit ruský zemní plyn do Turecka a dál do Evropy. Ohrožen je i projekt výstavby jaderné elektrárny, kterou má v Turecku vybudovat ruská společnost Rosatom.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zrušil svou cestu do Ankary, plánovanou na středu.

Stalo se něco podobného už v minulosti?

Naposledy minulý měsíc, incident ale nebyl zdaleka tak vážný.

Turecká letadla intervenovala proti Rusům letos 3. října. Ruské vojenské letadlo, které se dostalo nad Turecko, přinutila k návratu do syrského prostoru. Moskva argumentovala špatným počasím.

16. října turecká armáda sestřelila bezpilotní letadlo ruské výroby, které se objevilo nad tureckým územím.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy