Vykopnout všechny Rusy? Americký generál popsal stav ofenzivy, meta je “vysoko”

lis lis
18. 9. 2023 15:37
Vytlačení všech ruských vojáků z Ukrajiny je "velmi vysoká meta", říká nejvýše postavený americký generál Mark Milley. I přesto ale podle něj ukrajinská protiofenziva neselhala, jak někteří tvrdí, a Ukrajina má stále dostatek bojových sil.
Záběry ukazují, jak ukrajinští vojáci osvobozují vesnici Andrijivka | Video: Associated Press

Vyhnat všechny ruské vojáky z okupovaných území bude stát Kyjev velké úsilí. "Bude trvat opravdu dlouho, než se podaří vojensky 'vykopnout' všech 200 tisíc nebo více ruských vojáků z Ruskem okupované Ukrajiny. Laťka je velmi vysoká," uvedl v nedělním projevu předseda sboru náčelníků štábů USA.

I když Milley působí, co se týče budoucích cílů ukrajinského vojska skepticky, zdůraznil, že je letní protiofenziva úspěšná. Přestože je pomalejší, než se plánovalo, je podle jeho názoru stabilní. "Vím, že se objevují komentáře, že tato ofenziva nějakým způsobem selhala. Neselhala. Ukrajině zbývá ještě spoustu bojových sil", popsal generál.

Ukrajina často kritizuje USA ohledně tempa poskytování zbraní a další pomoci. Proti tomu se Milley ohradil. "Rychlost dodávek závisí na logistice. Není to jako nasypat kouzelný prach, ze kterého se ty věci začnou najednou objevovat," vysvětlil s tím, že 40 miliard dolarů ve zbraních a 100 miliard dolarů v celkové pomoci je "mimořádně velkorysých".

O víkendu ukrajinští vojáci osvobodili takticky důležitou vesnici nedaleko Bachmutu Kliščijivku. Podle vyjádření náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové se ukrajinským silám za dobu protiofenzivy, která trvá zhruba od června, v okolí Bachmutu podařilo osvobodit asi 51 kilometrů čtverečních.

Tvrdé boje se aktuálně odehrávají také na jihu Ukrajiny. Ukrajinská vojska tam postupují na jih a východ od dříve dobyté vesnice Robotyne směrem na Melitopol. Rusko do této oblasti za uplynulé dva týdny poslalo podle britské rozvědky posily - dohromady je nyní u Robotyne asi 10 tisíc elitních ruských výsadkářů. Právě posílení ruských jednotek v oblasti je považováno za klíčové pro jejich schopnost udržet tamní obranné linie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zhodnotil situaci na frontě jako složitou. "Budu zcela upřímný. Iniciativa je naše, to je plus. Zastavili jsme ruský útok a přešli v protiútok. Není nicméně příliš rychlý. Ale je důležité, že se každý den posouváme vpřed a osvobozujeme území," uvedl. Dodal, že se podle něj počítá, i když ukrajinská vojska postoupí o necelý kilometr nebo jen stovky metrů, hlavní je, že nedají invazním silám a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vydechnout.

Reportáž: Někdo tam čeká. Rusové znají každý centimetr, popisují frontu Ukrajinci (17. 9. 2023)

"Centimetr po centimetru." Členové ukrajinské brigády Spartan popisují boje v Záporoží. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy