Osvoboďte se od Izraele, vyzval Američany Bin Ládin

Záznam jedenáctiminutového projevu se objevil na internetové stránce islamistů
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Na internetové stránce islamistů se v pondělí objevila audionahrávka s údajným hlasem Usámy bin Ládina.

Nikdo zatím nepotvrdil, zda jde skutečně o záznam projevu vůdce skupiny Al-Káida. Pokud ano, jde letos o třetí zveřejněnou nahrávku šéfa teroristické sítě. Předtím se Usáma "ozval"  v lednu a červnu.

Tentokrát se obrací na občany USA, řeč trvá jedenáct minut.

"Přišel čas, abyste se osvobodili od strachu a od ideologického terorismu neokonzervativců a izraelské lobby," tvrdí údajný Bin Ladinův hlas a dodává, že jádrem sporu mezi "námi a vámi" je americká podpora Izraele.

Dále říká, že s nástupem Obamy nedošlo k žádným podstatným změnám oproti předchozí Bushově administrativě.

Američané jsou v projevu vyzýváni, aby ukončili válku v Afghánistánu.

Ukončete válku v Afghánistánu, vyzývá Al-Káida.
Ukončete válku v Afghánistánu, vyzývá Al-Káida. | Foto: Reuters

"Pokud válku ukončíte, patřičným způsobem na to budeme reagovat. Pokud ne, budeme muset pokračovat ve válce proti vám na všech frontách."

Dále hlas říká, že Obama je slabý a nebude schopen ukončit válku.

Usáma bin Ládin se skrývá v odlehlé a těžko přístupné oblasti kdesi na afghánsko-pákistánském pomezí od konce roku 2001, kam se uchýlil po americké invazi.

Pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí minulý týden prohlásil, že Usáma je podle něj mrtvý. Američané to však nepotvrdili a Saúda považují nadále za živého, přestože zřejmě v posledních letech nemá vliv na operace Al-Káidy.

Podle některých zdrojů má jednapadesátiletý Bin Ládin vážné zdravotní potíže s ledvinami.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy