Osvětimí prošel Pochod živých. Tisíce lidí vzpomínaly na výročí varšavského povstání

ČTK ČTK
18. 4. 2023 18:18
Tisíce lidí se dnes sešly v bývalém nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi na Pochodu živých, každoroční připomínce holokaustu. Konání pochodu letos připadlo na předvečer 80. výročí vypuknutí povstání ve varšavském ghettu. Organizátoři odhadli počet účastníků na 10 tisíc. Byl mezi nimi i italský prezident Sergio Mattarella, uvedla média.
Lidé se shromažďují na každoročním Pochodu živých, vzpomínkovém pochodu mezi dvěma bývalými nacistickými tábory smrti, aby uctili památku obětí holocaustu a oslavili existenci židovského státu.
Lidé se shromažďují na každoročním Pochodu živých, vzpomínkovém pochodu mezi dvěma bývalými nacistickými tábory smrti, aby uctili památku obětí holocaustu a oslavili existenci židovského státu. | Foto: ČTK

"Jsou tu hlavně mladí Židé z různých zemí a také několik stovek Poláků, převážně školní mládež. Provázejí je přeživší holokaustu," uvedlo sdružení organizující pochod, jenž slouží k uctění památky obětí holokaustu.

Pochod prošel od brány někdejšího koncentračního tábora s nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) ulicemi Osvětimi do asi tři kilometry vzdálené Březinky, kde v tamním vyhlazovacím táboře nacisté vraždili transporty z celé Evropy v plynových komorách.

"V holokaustu jsem přišel o dědečka. Chceme tu ukázat, že navzdory smrtonosné ideologii nacistů naše společnost žije," řekl listu Gazeta Wyborcza Paul z Los Angeles. "Jdeme spolu s našimi vrstevníky z Izraele, protože před válkou naši předci žili společně ve stejných městech," řekla Katarzyna z polského města Plońsk.

Do Polska přijel i americký raper Meek Mill na pozvání podnikatele Roberta Krafta, který inicioval kampaň proti antisemitismu. Ulicemi Osvětimi prošel také ředitel studia Warner Bros Discovery David Zaslav či moderátoři televize CNN Dana Bashová a Wolf Blitzer, poznamenal deník.

Pochod vedlo 42 přeživších holokaustu. Byla mezi nimi Halina Birenbaumová, která přežila povstání ve varšavském ghettu, či Alan Hall, původem z Krakova.

"Byl to jeden horor za druhým," řekl Hall o skrývání se před nacisty během německé okupace Polska. Ale rodině - narodil se v roce 1935 v zámožné židovské rodině v Krakově jako Adam Janush Horowitz - se podařilo přežít. Otec se vydával za rakouského průmyslníka a pro fiktivní firmu pronajal kancelář ve varšavské budově, ve které sídlil i štáb německého letectva. "Nacisté nehledali Židy ve své vlastní budově," poznamenal.

První Pochod živých se v Osvětimi konal v roce 1988. Další následovaly nejprve každý druhý rok, od roku 1996 do roku 2019 se konaly každoročně, než si pandemie vynutila dvouletou přestávku. V minulosti se pochodů zúčastnili i prezidenti a premiéři Polska a Izraele, nositelé Nobelovy ceny a duchovní různých vyznání, připomněla Gazeta Wyborcza. V den pochodu osvětimské muzeum zahájilo plánovanou konzervaci asi 8 tisíc dětských botiček, které se nalézají v muzejních sbírkách jako symbol utrpení nejmladších obětí nacistického tábora.

"Dětské boty jsou jedním z nejdojemnějších důkazů zločinů spáchaných v Osvětimi, a proto je tak důležité je co nejdéle uchovat," řekl Rafał Pióro, zástupce ředitele muzea. Muzeum doufá, že se podaří zjistit alespoň zčásti, komu boty patřily, aby tyto příběhy symbolizovaly statisíce bezejmenných obětí.

Odhaduje se, že nacisté v Osvětimi, kterou za války připojili k Německu, zavraždili více než 1,1 milionu lidí, většinou Židů, ale také Poláků, Romů, sovětských válečných zajatců a dalších. Obětí holocaustu se stalo celkem asi šest milionů evropských Židů.

Někteří z účastníků letošního pochodu odcestují do Varšavy, kde se následující den uskuteční pietní akce u příležitosti povstání ve varšavském ghettu v roce 1943, které se zúčastní prezidenti Polska, Německa a Izraele. Toto povstání bylo největším samostatným aktem židovského odporu během holokaustu a zůstává pro Izrael silným národním symbolem, napsala agentura AP.

 

Právě se děje

Další zprávy