Výlet na Titův ostrov. Maršál u Istrie hostil i Alžbětu II., dodnes tu žije jeho slon

Vjezd do přístavu na ostrově Veliki Brijun.
Titův dům na ostrově Vanga.
Vláček, kterým se dá objet skoro celý ostrov.
Početní hosté s sebou vozili i dary. Ve spodním patře vily jsou vystaveny pozůstatky nebo makety zvěře, kterou návštěvníci darovali do Titova zdejšího rozsáhlého safari parku. Měl tu tygry, velbloudy, lvy, opice i hrochy a navázal tak na tradici založenou už Kupelwieserem.
Dnes je možné si vůz tmavě zelené barvy, který je udržovaný v excelentním technickém stavu, i pronajmout. Podle chorvatských médií to vyjde na 700 eur za hodinu jízdy (skoro 18 tisíc korun).
Foto: NP-Brijuni (záběr z videa)
Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 7. 5. 2022 7:23
V minulosti ho obývali dinosauři, němečtí mikrobiologové, rakouští magnáti, ale hlavně jugoslávský maršál a socialistický prezident Josip Broz Tito. Na souostroví Brijuni v severním Jadranu hostil přední světové diktátory i nejhezčí herečky své doby. Dědictví jugoslávského prezidenta, který se narodil 7. května před 130 lety, je dodnes zahaleno aurou tajemnosti.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy