Foto: Když zahradu spolkne slané moře. Ostrovy na Fidži mizí, místní se musí stěhovat

Foto: Když zahradu spolkne slané moře. Ostrovy na Fidži mizí, místní se musí stěhovat
Na snímku jsou vidět lodě, které kotví na jednom z fidžijských ostrůvků Serua. Když je zrovna příliv, voda tu proráží hráz a zaplavuje vesnici. Dřevěná prkna se táhnou mezi některými domy a tvoří provizorní chodník, zatímco slaná voda se dostane až do zahrad.
Starší obyvatelé vesničky doufali, že dožijí na posvátné půdě, kde jsou pohřbeni i jejich náčelníci.
Jak ale komunitě docházejí nápady, jak se přizpůsobit stoupající hladině Tichého oceánu, osm desítek vesničanů čelí bolestivému rozhodnutí, zda se nepřestěhovat.
Fidži se svými 900 tisíci obyvatel patří k větším státům v Tichém oceánu. Stejně jako okolní ostrovy se nevyhnulo dopadům změn klimatu.
Foto: Reuters
Dominika Perlínová Reuters Dominika Perlínová, Reuters
3. 8. 2022 20:14
Obyvatelé Fidži stejně jako další lidé žijící na ostrovech v Tichém oceánu pociťují dopady změny klimatu na vlastní kůži. Stoupající hladina moří jim zaplavuje domy a stavění hrází už nestačí. Stovky z nich se musí přestěhovat, ale mnozí nechtějí opustit rodné domovy a místa, kde jsou pochováni jejich předci. Jejich život zachytila agentura Reuters na fotografiích.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy