Ostrovu v Karibiku vládnou ženy. Ve školách učí chlapce, že se i oni mají emancipovat

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
5. 2. 2017 20:22
Na karibském ostrově Turks a Caicos nemají ženy problém s diskriminací. Ba naopak, většinu důležitých státních pozic zastávají právě ony. A protože vysoko postavené ženy početně převyšují muže, mají ostrované neobvyklý problém. Musí se snažit přimět mladé muže k tomu, aby bojovali o rovnoprávnost, píše zpravodajský server BBC.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Cockburn Town – Ostrov Turks a Caicos v Karibském moři loni v prosinci pořádal volby. Lidé si v nich do čela země poprvé zvolili ženu.

To by samo o sobě nebylo tak ojedinělé. Premiérka Sharlene Cartwright-Robinsonová ale rozšířila zástup žen, které na tomto britském zámořském území zastávají ty nejvýznamnější pozice.

Na malém karibském ostrově žije jen něco málo přes 30 tisíc obyvatel. Z velké části jim vládne ženský kolektiv.

Kromě nově zvolené premiérky ženy obsadily také posty zástupkyně guvernéra, generální prokurátorky, předsedkyně Nejvyššího soudu a pět z celkových sedmi stálých tajemníků.

Sama premiérka přiznává, že tolik žen ve vedení je na tak malém ostrově nápadné. Přesto je Cartwright-Robinsonová přesvědčená, že to přináší do společnosti nový pohled na věc.

"Ženy si více všímají detailů a přinášejí osobní přístup. Působíme teď v pozicích, které jsme nikdy předtím nezastávaly, a jde nám to dobře," řekla britské stanici BBC.

Co s chlapci?

Na podceňování nebo diskriminaci si tamní ženy nemohou stěžovat ani mimo politiku. Vypovídá o tom i složení na ostrově narozených vysokoškolských studentů, kteří v současnosti studují na právnických fakultách v zahraničí. Podle zjištění BBC jich je celkem 17 a 14 z nich tvoří dívky.

Ostrované proto teď řeší neobvyklou situaci: jak motivovat chlapce, aby byli stejně průbojní?

Za úkol to dostal Úřad pro genderovou rovnost, který byl původně zřízen kvůli zrovnoprávnění žen. Tentokrát se snaží naučit mladé muže, aby i oni bojovali o rovnoprávnost. A začíná už ve škole, kde chlapcům radí, aby měli stejně velké cíle jako jejich spolužačky.

Úřad taky lidem oficiálně připomíná mezinárodní den mužů, který připadá na 19. listopadu. Navíc organizuje tematické tábory, kde mladíky učí dovednostem, jako je vedení, zvládání vzteku nebo komunikace.

I přesto je podle Cartwright-Robinsonové pro ženy někdy těžké obstát v mužském kolektivu. Vždy se najde někdo, kdo zastává názor, že ženy neumějí vést, myslí si. "Ale díky práci, kterou jsem za poslední roky vykonala, se na mě lidé nedívali jako na ženu, ale jako na někoho, kdo je pro tuto pozici tou správnou osobou," vysvětlila své volební vítězství.

Žáček nesledoval určení životní role jedné skupině osob, nehledala bych v tom něco, co by mělo někoho urazit. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Veterináři začnou v úterý vybíjet drůbež ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech. O jeho vybití se teprve rozhodne.

Veterináři také v pondělí potvrdili ptačí chřipku H5N8 v chovu na Pardubicku, jde o letošní druhé ohnisko. Komerční chov se skoro 140 000 kusy drůbeže vybijí.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy