Ostrovu v Karibiku vládnou ženy. Ve školách učí chlapce, že se i oni mají emancipovat

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
5. 2. 2017 20:22
Na karibském ostrově Turks a Caicos nemají ženy problém s diskriminací. Ba naopak, většinu důležitých státních pozic zastávají právě ony. A protože vysoko postavené ženy početně převyšují muže, mají ostrované neobvyklý problém. Musí se snažit přimět mladé muže k tomu, aby bojovali o rovnoprávnost, píše zpravodajský server BBC.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Cockburn Town – Ostrov Turks a Caicos v Karibském moři loni v prosinci pořádal volby. Lidé si v nich do čela země poprvé zvolili ženu.

To by samo o sobě nebylo tak ojedinělé. Premiérka Sharlene Cartwright-Robinsonová ale rozšířila zástup žen, které na tomto britském zámořském území zastávají ty nejvýznamnější pozice.

Na malém karibském ostrově žije jen něco málo přes 30 tisíc obyvatel. Z velké části jim vládne ženský kolektiv.

Kromě nově zvolené premiérky ženy obsadily také posty zástupkyně guvernéra, generální prokurátorky, předsedkyně Nejvyššího soudu a pět z celkových sedmi stálých tajemníků.

Sama premiérka přiznává, že tolik žen ve vedení je na tak malém ostrově nápadné. Přesto je Cartwright-Robinsonová přesvědčená, že to přináší do společnosti nový pohled na věc.

"Ženy si více všímají detailů a přinášejí osobní přístup. Působíme teď v pozicích, které jsme nikdy předtím nezastávaly, a jde nám to dobře," řekla britské stanici BBC.

Co s chlapci?

Na podceňování nebo diskriminaci si tamní ženy nemohou stěžovat ani mimo politiku. Vypovídá o tom i složení na ostrově narozených vysokoškolských studentů, kteří v současnosti studují na právnických fakultách v zahraničí. Podle zjištění BBC jich je celkem 17 a 14 z nich tvoří dívky.

Ostrované proto teď řeší neobvyklou situaci: jak motivovat chlapce, aby byli stejně průbojní?

Za úkol to dostal Úřad pro genderovou rovnost, který byl původně zřízen kvůli zrovnoprávnění žen. Tentokrát se snaží naučit mladé muže, aby i oni bojovali o rovnoprávnost. A začíná už ve škole, kde chlapcům radí, aby měli stejně velké cíle jako jejich spolužačky.

Úřad taky lidem oficiálně připomíná mezinárodní den mužů, který připadá na 19. listopadu. Navíc organizuje tematické tábory, kde mladíky učí dovednostem, jako je vedení, zvládání vzteku nebo komunikace.

I přesto je podle Cartwright-Robinsonové pro ženy někdy těžké obstát v mužském kolektivu. Vždy se najde někdo, kdo zastává názor, že ženy neumějí vést, myslí si. "Ale díky práci, kterou jsem za poslední roky vykonala, se na mě lidé nedívali jako na ženu, ale jako na někoho, kdo je pro tuto pozici tou správnou osobou," vysvětlila své volební vítězství.

Žáček nesledoval určení životní role jedné skupině osob, nehledala bych v tom něco, co by mělo někoho urazit. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy