Ostrovu v Karibiku vládnou ženy. Ve školách učí chlapce, že se i oni mají emancipovat

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
5. 2. 2017 20:22
Na karibském ostrově Turks a Caicos nemají ženy problém s diskriminací. Ba naopak, většinu důležitých státních pozic zastávají právě ony. A protože vysoko postavené ženy početně převyšují muže, mají ostrované neobvyklý problém. Musí se snažit přimět mladé muže k tomu, aby bojovali o rovnoprávnost, píše zpravodajský server BBC.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Cockburn Town – Ostrov Turks a Caicos v Karibském moři loni v prosinci pořádal volby. Lidé si v nich do čela země poprvé zvolili ženu.

To by samo o sobě nebylo tak ojedinělé. Premiérka Sharlene Cartwright-Robinsonová ale rozšířila zástup žen, které na tomto britském zámořském území zastávají ty nejvýznamnější pozice.

Na malém karibském ostrově žije jen něco málo přes 30 tisíc obyvatel. Z velké části jim vládne ženský kolektiv.

Kromě nově zvolené premiérky ženy obsadily také posty zástupkyně guvernéra, generální prokurátorky, předsedkyně Nejvyššího soudu a pět z celkových sedmi stálých tajemníků.

Sama premiérka přiznává, že tolik žen ve vedení je na tak malém ostrově nápadné. Přesto je Cartwright-Robinsonová přesvědčená, že to přináší do společnosti nový pohled na věc.

"Ženy si více všímají detailů a přinášejí osobní přístup. Působíme teď v pozicích, které jsme nikdy předtím nezastávaly, a jde nám to dobře," řekla britské stanici BBC.

Co s chlapci?

Na podceňování nebo diskriminaci si tamní ženy nemohou stěžovat ani mimo politiku. Vypovídá o tom i složení na ostrově narozených vysokoškolských studentů, kteří v současnosti studují na právnických fakultách v zahraničí. Podle zjištění BBC jich je celkem 17 a 14 z nich tvoří dívky.

Ostrované proto teď řeší neobvyklou situaci: jak motivovat chlapce, aby byli stejně průbojní?

Za úkol to dostal Úřad pro genderovou rovnost, který byl původně zřízen kvůli zrovnoprávnění žen. Tentokrát se snaží naučit mladé muže, aby i oni bojovali o rovnoprávnost. A začíná už ve škole, kde chlapcům radí, aby měli stejně velké cíle jako jejich spolužačky.

Úřad taky lidem oficiálně připomíná mezinárodní den mužů, který připadá na 19. listopadu. Navíc organizuje tematické tábory, kde mladíky učí dovednostem, jako je vedení, zvládání vzteku nebo komunikace.

I přesto je podle Cartwright-Robinsonové pro ženy někdy těžké obstát v mužském kolektivu. Vždy se najde někdo, kdo zastává názor, že ženy neumějí vést, myslí si. "Ale díky práci, kterou jsem za poslední roky vykonala, se na mě lidé nedívali jako na ženu, ale jako na někoho, kdo je pro tuto pozici tou správnou osobou," vysvětlila své volební vítězství.

Žáček nesledoval určení životní role jedné skupině osob, nehledala bych v tom něco, co by mělo někoho urazit. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 11 minutami

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Požár ve Vejprtech, na jehož následky zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova. Případ policie odložila, muže vyhodnotila jako nepříčetného

Zdroj: ČTK
Další zprávy